Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Těstoviny: Volíme čerstvé nebo sušené? Druhy těstovin a délka vaření


Ilustrační fotografie

NUDLE, VRTULE, KOLÍNKA, ŠPAGETY, VRUTY, MAKARONY
Jedním slovem těstoviny, nedílná součást italské kuchyně. Známe je všichni a víme, že se svou chutí i vzhledem poměrně dost liší.
Prý už v 1. století byly známé lagane, předchůdci dnešních lasagní, které se objevily na dvoře císaře Tiberia. Když v 8. století vtrhli Arabové na Sicílii, oblíbili si tamější nudle, makarony. Z 12. století se uchovala zmínka o těstovinách v omáčce.

Gastronomický zlom nastal počátkem 19. století, kdy Italové poprvé spojili těstoviny (italsky pasta) s rajským jablíčkem, a tak se začaly vyrábět rajčatové omáčky.
 
Italové těstoviny vyrábějí z pšenice zvané Triticumdurum, tu mleli už Ertuskové a staří Římané. Správně uvařené těstoviny jsou na skus, neboli al dente. V tomto případě je vaření ve slané vodě (litr na 100g) krátké, dvou až tříminutové. Těstoviny se nesmí rozvařit a uvnitř zůstávají tvrdé, po kousnutí se na nich objeví bílá tečka, jde-li o širší těstovinu, pak čárka.

Čím déle vaříme, tím více se zvedá glykemický index. Z potraviny s nižším indexem dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou potraviny obsahují. Takto připravené těstoviny se hodí i na redukční dietu, není pravdou, že jsou kalorické. Obsahují vlákniny, proto se tráví pomaleji, soli je minimálně. Kalorickou hodnotu zvyšují omáčky a další přísady.

V Itálii se setkáme s mnoha různými druhy těstovin, mají i různé barvy a chutě. Vaří se, dusí i pečou. Průměrný Ital  jich prý sní ročně 60 kg .
Podávají se s masem, zeleninou, sýry, jíme je teplé i studené, slazené či solené. Chybu nemají ty pokapané panenským olivovým olejem a sypané parmazánem.
V minulém století se díky novým chladicím technologiím začaly nahrazovat sušené těstoviny čerstvými, u těch příprava trvá jen několik minut.

Čerstvé těstoviny vaříme 3 minuty, mají výraznou chuť, obsahují vejce, nemají žádná barviva ani konzervanty. Ihned po výrobě se zchladí, aby uchovaly čerstvost. Déle zasytí, mají nízký glykemický index (45- 55 ) a vyšší nutriční hodnoty. Lépe vsáknou chuť omáčky. V chladničce se skladují jen několik dní.
Sušené těstoviny vaříme 8 minut a déle, nejsou tak vhodné na redukční dietu, méně zasytí. Jejich trvanlivost se musí prodlužovat dusíkatým plynem, vydrží až dva roky.

Rozlišujeme těstoviny vaječné a bezvaječné, semolinové, celozrnné, ječné, špaldové, žitné, ale i bezlepkové, kukuřičné nebo rýžové.
Druhy těstovin:
Ravioly, neboli taštičky v podobě čtverečku s masovou, sýrovou, špenátovou nebo hříbkovou náplní. Jde o specialitu severní Itálie, „raviolo″ znamená zabalit.
Tortellini, neboli malé koláčky, mají tvar prstýnku, obsahují sýrovou, houbovou, špenátovou nebo masovou náplň, původem z italské provincie Bologna.
Capelleti připomínají tvarem kloboučky, jsou plněné obdobně.
Canelloni, duté válečky plněné sýrem, špenátem, mletým masem či rukolou se zapékají s rajčatovou omáčkou nebo bešamelem.

Mezi neplněné těstoviny patří například Spaghettini (tenké špagety), široké roury Maccheroni, široké špagety Bucatini, široké nudle v klubíčku Pappardelle, těstovinové pláty Lasagne, vřetena Fusilli, Gnocchi z bramborového těsta, domácí Casarecce ve tvaru písmene es a mnohé další.

Polévkové těstoviny jsou:
zavářka ve tvaru hvězdiček Stelline, nejmenší polévkové kostičky Peperini, čísla a písmenka alfabetti, nalámané tenké špagety Capellini tagliati, mořské ulity Conchigliette a jiné.

Z těstovin si můžeme připravit nepřeberné množství pokrmů. Jedním z nich jsou
Špagety se šunkou a hráškem
Budete potřebovat:

3 lžíce másla, 100 g šunky, cibule, malé plechovka hrášku, svazek petrželky, balíček špaget, sýr na posypání, nejlépe parmezán

Postup:
Do másla rozpuštěného na pánvi přidáme pokrájenou cibuli a šunku, osmahneme, přidáme hrášek, ten povaříme doměkka. Přidáme nadrobno nasekanou petržel, osolíme a opepříme. Těstoviny uvařené na skus promícháme se směsí, jednotlivé porce posypeme sýrem.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Těstoviny pokaždé jinak

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE