Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Tradiční velikonoční pokrmy v Čechách. Jaké se připravují u vás?


Ilustrační fotografie

JAKÉ PAMLSKY SI NA VELIKONOCE PŘICHYSTÁME?

Mezi oblíbenou velikonoční pochoutku patří i tradiční jidáše. Je to sladké pečivo z kynutého těsta, podle tradice by se měly péct a jíst na Zelený čtvrtek. Kdo sní jidáše už brzy ráno, nebude trpět žádnými nemocemi. Tvarem připomíná svinutý provaz, nebo hada, tedy symbol Jidášovy zrady. Dnes už se tvar nedodržuje, každý si vybere, jaký chce. Chutnají s medem nebo máslem.

Na Zelený čtvrtek by se mělo jíst také zelené, tedy kopřivy, špenát, zelí, abychom si zdraví udrželi po celý rok.

Na Velký pátek, kdy byl Ježíš ukřižován, se nepilo mléko, nejedla se vajíčka, ani se nepralo – prádlo by se namáčelo do Kristovy krve. Byl to den smutku.

První velikonoční neděle už byla ve znamení pečení mazanců, chleba, beránka, velikonočních nádivek, pilo se mléko, jedlo se maso – skopové i jehněčí a také holoubata.

Na kopřivovou polévku je třeba 200 gramů kopřiv, nejlepší jsou mladé lístky, litr zeleninového vývaru, cibule, lžíce oleje, smetana, pepř a sůl, žloutek, vejce natvrdo a strouhaný muškátový oříšek, olej.
Omyté nakrájené kopřivy krátce povaříme v menším množství vývaru. Nakrájenou cibuli osmahneme na oleji a se zbylým vývarem přidáme ke kopřivám, krátce povaříme, pak přidáme smetanu s rozšlehaným žloutkem a opět mírně povaříme. Nakonec přidáme koření a nakrájené vejce natvrdo.

K snídani potěšíme děti velikonočně ozdobeným chlebem. Tvarohovou pomazánku, ochucenou pažitkou, namažeme na chléb, pokryjeme salámem nebo šunkou a plátkovým sýrem. Z další šunky a sýra vykrojíme králíčka nebo ovečku, kečupem vytvoříme očka a nos.

Vynikající jsou různé vajíčkové pomazánky, které většinou děláme z vykoledovaných vajec. Ta nakrájíme a přidáváme do nich dle svého uvážení cibulku, okurky, majonézu, lučinu, nebo i různá semínka.

Tradičním pondělním pokrmem je pro mnohé řízek a bramborový salát.
Někteří z nás ale dají přednost pracnějšímu jídlu, například jehněčí roládě se špenátem, jehněčí pečeni s bylinkami, kůzlečí ragú.

Mnoho velikonočních receptů se nachází i na našich stránkách www.kucharidodomu.cz.

Autor: Eva Ch.

 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE