Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Třapatka nachová: Připravte si přírodní antibiotikum na zimu!


Ilustrační fotografie

TŘAPATKA NACHOVÁ, Echinacea purpurea, indiánská bylina, kořen strýčka Sama patří mezi vytrvalé byliny, můžeme ji přirovnat k sedmikrásce, ale dorůstá až do výšky jednoho metru. Střední květy jsou pichlavé, odtud odvozenina z názvu echinos – ježek.

Pochází ze Severní Ameriky. Do Evropy ji v 19. století dovezl obchodník s léky Joseph Mayer, ten ji získal od prérijních indiánů, kteří ji pěstovali k léčebným účelům a nazývali ji icahpe. Využívali její léčebné síly k hojení ran, při pohlavních i kožních obtížích, hadím uštknutí, ale i k léčbě koní. U nás není rozšířena ve volné přírodě.

Je to nenáročná rostlina, má ráda slunné stanoviště s propustnou půdou, nevadí jí ani sušší místa. Patří k ozdobám našich zahrádek, v oblibě ji mají i motýli.
Kvete od června do září mnoha barvami.
Rozmnožuje se semínky, kořenovými řízky i dělením.

Rozlišujeme devět druhů:
třapatka bledá, Echinacea pallida se vyznačuje růžovou barvou květů a krásnou vůní. Užívá se při nachlazení, chřipce, tlumí bolesti hlavy. Sbírají se hlavně listy, druhotně i kořeny.
Z dalších druhů to je Echinacea úzkolistá - angustifolia,  krvavá -  sanguinea, nápadná - paradoxa, nachová - purpurea a další čtyři pouze s latinským názvem - atrorubens, simulata, laevigata, tennesseensis.

Sbírá se celá, nejúčinnější je ale kořen, pak květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim po odkvětu, ostatní v době květu.

Obsahuje estery kyseliny kávové, glykoproteiny (jsou proteiny s navázanými sacharidy), polysacharidy (jsou polymerní sacharidy, nerozpustné ve vodě, nemají sladkou chuť, označení jako cukry není přesné), třísloviny (jsou rostlinné polyfenoly hořké chuti, které sráží proteiny), flavonidy (neboli vitamíny P mají antioxidační účinky a příznivě působí na cévy, které regenerují a zpevňují)
esenciální oleje (například silice, jsou těkavé nerozpustné olejovité látky s palčivou chutí, rostlina se jimi chrání před býložravci).

Látky obsažené v bylinné části jsou jiné než v kořeni. Výzkumy prokázaly větší léčebné účinky kořene, má větší koncentraci esenciálních olejů. V bylinné část je naopak více polysacharidů.

Rostlina se užívá při nachalzení, při infekci močových a dýchacích cest, podporuje náš imunitní systém, léčí lupenku, bércové vředy, i hemeroidy.
Je vhodná také na rány, které se špatně hojí. Aktivuje bílé krvinky, pomáhá i k léčbě prostaty, příznivě působí na křečové žíly a celkové posílení organismu. Je to přírodní antibiotikum.

V Německu je léčba třapatkou nachovou schválena pro léčbu nachlazení, infekci dýchacích a močových cest a hojení ran, kořen třapatky bledé pak na léčbu chřipky. Echinacea zde byla podávána i pacientům s rakovinou tlustého střeva souběžně s chemoterapií. Zdálo se, že rostlina může prodloužit život nemocných, musí být ovšem podrobena dalšímu zkoumání.  Někteří vědci považují ale současné výsledky za nahodilé. Stále probíhají  klinické testy na léčbu HIV a ptačí chřipku.
 
Odvar si uděláme z 1 lžíce nastrouhaného kořene a 1/4 litru vody. Vaříme 15 minut, pijeme 3x denně.

Tinktura se připraví z čerstvé rozdrcené třapatky, lze z 100g kořene nebo 150 g čerstvého listu. Nalijeme na ni do lahve 1/2 litru 40 % alkoholu a necháme uležet asi 2 týdny, občas protřepeme, pak scedíme. Smíchaná s teplou vodou uleví při prvních příznacích nachlazení, užíváme 15 až 20 kapek pětkrát denně. Lze ji skladovat i několik let. Tinkturu by neměly užívat děti mladší deseti let.

Čaj si můžeme uvařit z čerstvých nebo sušených částí rostliny, z květu či listu.
1/4 litrem vody zalijeme lžičku třapatky a 10 minut louhujeme. Pijeme 3x denně, lze jej i kloktat, omývat jím zanícené rány.

Echinaceu užíváme maximálně 14 dní, pak si uděláme stejně dlouhou přestávku. Může se na ni ojediněle vyskytnout  i alergická reakce ve formě vyrážky, svědění, dušnosti. Nedoporučuje se těhotným ženám kvůli obsahu alkoholu.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Bylinář

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE