Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Už Saxana sháněla babské ucho: šalvěj lékařská


Ilustrační fotografie

Šalvěj lékařská, Salvia officinalis, lidově babské ucho, sylva (pravděpodobně od latinského salvare – léčit), srtky, nebo také koníčky, se opět vrací do našeho povědomí.

Patřila už ve starověku mezi oblíbené byliny, šamani jimi vyvolávali duchy předků, čarodějnice je přidávaly do nápojů a vykuřovadel, staří Římané využívali její léčebnou sílu, v 16.století se její listy používaly na čištění zubů.

Bylina zahrnuje asi 900 druhů, roste v Evropě, Asii i Americe. U nás je pěstována jako léčivka.

Je to polokeř dosahující výšky 20 až 70 cm s přímou nevětvenou lodyhou, kvete od května do července. Kvítka jsou světle fialová, mají dvoupyskou korunu a chlupatou korunní trubku.

Pěstuje se na zahrádkách, roste i planě. Jde spíše o dřevinu se stonky, které rostou už od země. Spodní dřevnatá část přezimuje, jde tedy o rostlinu vytrvalou. Má ráda teplo a sucho. Nejznámější šalvěj – divotvorná, je u nás považovaná za drogu, kvůli psychotropním účinkům.

Šalvěj můžeme snadno pěstovat i doma v květináči, nebo truhlíku, nejlépe ve vápenité půdě, na slunném stanovišti. Nemá ráda průvan, vlhko, zimu. Při dobré péči nám ale vydrží až sedm let. V březnu zasadíme semínka, můžeme si ji namnožit i stonkovými řízky, zakoření do čtyř týdnů. V květináči by měla být nejdéle pět let, pak bychom ji měli přesadit. Pokud budeme zaštipovat její konce, bohatě pokvete. Po odkvětu rostlinu zbavíme suchých částí, dřevnaté trsy seřízneme. Pokud květy žloutnou, chybí bylině místo, kořeny jsou příliš rozrostlé. Pozor také na housenky, těm listy chutnají.

Sbíráme listy a nať šalvěje téměř celé léto, vždy za sucha, ještě před květem. Vlhké listy zhnědnou a pak nemají žádné účinky. Listy můžeme trhat po celý rok. Bylina má na jaře slabší, ale příjemnou chuť.

Sušíme pokud možno co nejrychleji, ale ne na přímém slunci. Doma by teplota neměla přesahovat 35°C. Můžeme také utrhnout celou bylinu a po uschnutí z ní listy otrháme. Měly by být zelenavé až stříbrošedé. Celá usušená rostlina má silnou kořenitou vůni, chuť je hořká, také kořenitá. Po odkvětu je ještě výraznější.

Šalvěj má silné léčivé účinky, ale pozor, ve větším množství je toxická.

Čaj pomůže při léčbě rýmy, angín, kašle, dýchacích cest. Nálev uleví od krvácení dásní, nebo jako kloktadlo při bolení v krku. V malých dávkách ulevuje od nočního pocení, je močopudná. Léčí střevní katary, zklidní náš organismus, pomůže při nespavosti, stresu, povzbuzuje chuť k jídlu. Nasekané lístky uleví od bodnutí hmyzu, odvar pomůže při akné, ženské bolesti zmírní sedací lázeň. Má dezinfekční, antivirózní a antibakteriální účinky.

Obsahuje silice, kafr, organické kyseliny, minerální látky, katechinové třísloviny, pryskyřici,kafr,látky podobné estrogenním hormonům, vitamíny řady B a mnoho dalších. Thujon, nejnebezpečnější z těchto látek, je jedovatý. Právě kvůli němu je šalvěj považována za drogu a nedoporučuje se užívat dlouhodobě.

Stejně jako jiné byliny, dá se i šalvěj zamrazit. Nejčastěji ji nasekanou vložíme do formiček na led, zalijeme vodou a zmrazíme. Kostky pak přidáváme k masu, do polévek, nádivek. Nezapomínejme ale na její kořenící sílu a zvláštní chuť.

Šalvějový čaj připravíme z 3 lžiček nařezaných listů a čtvrt litru vody. Bylinky vsypeme do studené vody, povaříme asi tři minuty a pijeme vlažný, 1 až 2 hrnky denně.

Tinkturu připravíme tak, že do 0,5 litru destilátu přidáme 50 gramů nasekané šalvěje a necháme v uzavřené lahvi deset dní. Občas protřepeme. Užíváme proti pocení 30 kapek 3x denně, nebo zředěnou vodou přiložíme na místo, kde nás pokousal hmyz.

Do koupele si nalijeme 1,5 vody s 250 g šalvěje, kterou nejprve povaříme a pak necháme odstát. Lázeň nás uvolní, zbaví stresu.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Zdraví na dlani
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE