Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Vánočka - carevna Vánoc


Ilustrační fotografie

Přeji krásný den všem závislákům na kuchtění,

nastává čas vánoční a to je, milí drazí kuchtíci, období, v němž se vyžívá zvláště většina žen. Samozřejmě, že i muži se v této oblasti určitě místy najdou, ale ruku na srdce, například takové pletení vánočky či pečení cukroví, to je převážně, milé dámy, naše záležitost. No řekněte, nemám pravdu?
Ano, ráda věřím tomu, že pánové velice rádi čichají vůni pečeného lineckého, ořechového či jiného cukrovíčka, vonícího převážně symbolickou vanilkou, které je posléze slepováno dle zvyklostí marmeládou či krémem.

Takovouto velkou carevnou v této oblasti bývá vánočka.
Takto se obyčejně tomuto lahodnému sladkému pečivu říká jen u nás. Všude jinde mají pro tuto lahodnou pochoutku i lahodné pojmenování.
Říká se jí různě - pletenice, vandrovnice, štědrovice, štědrovečernice, ceplík, žemle, štricka.

Samotné zhotovení vánočky není nikterak jednoduchá záležitost. Aby se nám povedla tvarem i chutí je závislé na mnoha okolnostech.
Po jejím upečení se podle historie musel dát vždy jeden kousek dobytku, aby byl zbaven možnosti, že se na něj v příštím roce sesype spousta nemocí a bude v moci zlých sil.

Správná vánočka je skládaná do tří pater:
V tom prvním bývá spleten cop ze čtyř pramenů, které mají symbolizovat zemi, slunce, vodu a vzduch. V tom druhém patře, které se splétá ze tří pramenů, se objevuje vůle, cit a rozum. A v tom třetím a posledním patře je zastoupena ve dvou pramenech láska  a vědění.
Hospodyňky, které vánočku pekly, musely být podle tradice oblečeny do bílého oblečení a během kynutí těsta musely poskakovat. Těsto tak mělo rychleji vykynout.

A teď musím tak trochu s pravdou ven. Osobně jsem v životě tuto carevnu pekla snad jednou jedinkrát. Ale protože manžel je obzvláště labužníkem vánoční kuchyně a zvláště pak té sladké části, škemrám tak z důvodu mé časové tísně, o pomoc s jejím upečením u našich milých babiček. Mají zlaté ruce a na ručně pletenou domácí vánočku nedá ani jedna z nich dopustit.
Přestože se právě vánočka vyznačuje hojností hrozinek, ořechů, mandlí a kandovaného ovoce v těstě, já osobně preferuji vánočku naprosto čistou, bez jakýchkoli přísad. A v tom je po mně i má devítiletá dcerka.
To manžel si zase naopak hrozinky zamlsá i samostatně a co se týče jejich přítomnosti v těstě, musí mít hojné zastoupení.

Ať už je to tak či onak, nejdůležitější na těchto svátcích je naprostá rodinná harmonie, též zdravíčko a láska.
Příjemné prožití vánočních svátků, hodně dárečků pod stromečkem a jeden takový, co obsahuje jen a jen zdravíčko, to ze srdce přeji všem nadšencům kuchaření.

Autor: Lipčice

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE