Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Velikonoce už klepou na dveře


Ilustrační fotografie

Velikonoční svátky jsou vyvrcholením čtyřicetidenního postního období.
Navazují na pohanskou tradici oslavy jara, u nás patří mezi nejvýznamnější křesťanské svátky. Je to oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ke kterému došlo tři dny po ukřižování, pravděpodobně v roce 30 nebo 33. Tento den se slaví mezi 22. březnem a 25.  dubnem, první neděli po prvním jarním úplňku. Jde o velikou noc, kdy byl vzkříšený Ježíš Kristus.
Součástí postního období je 6 neděl, z nichž každá má své jméno – Pučálka, Pražná, Kýchavá, Družná, Smrtná a Květná neděle.

Tento rok oslavíme Velikonoční pondělí 6. dubna.

Mezi velikonoční symboly patří například kříž, křesťanský symbol, na kterém byl Ježíš ukřižovaný. Beránek, jako symbol obětování se. Vajíčko, symbol nového života. Kočičky neboli jehnědy,které připomínají palmové ratolesti, těmi obyvatelé Jeruzaléma vítali Krista. Světí se na Květnou neděli, jejich popel se používá při Popeleční středě. Dále pojídání křenu jako symbolu hřebíků nebo utrpení Ježíše, to se ale traduje spíše v Polsku.
Věřící slaví Velikonoce jako svátky naděje a vykoupení. Celé toto období trvá 50 dní, od Velikonoc až do Letnic.

Každý den posledního postního týdne má své jméno.
Modré (někdy také Žluté) pondělí – kostely byly zdobeny modrou látkou, v chalupách se neuklízelo.
Žluté úterý – ve znamení velkého úklidu a vymetání pavučin.
Černá neboli Škaredá středa - tento den zradil Jidáš Ježíše.  Kdo se ve středu mračil, bude se pak mračit každou středu v roce. Vymetaly se také komíny.
Zelený čtvrtek -  Kristova poslední večeře. Všechny zvony odlétají do Říma a jejich zvonění nahrazují  až do soboty chlapci s řehtačkami.Měla by se jíst zelená jídla, jako je špenát, kopřivy.
Velký pátek – den, kdy byl Ježíš odsouzen a ukřižován, proto je to den smutku a měl by se držet největší půst. Podle pověstí se otvírá země s poklady. Nesmělo se pracovat na poli ani prát prádlo. Někde se hrály pašijové hry.
Bílá sobota – Ježíš byl pochován do hrobu. Lidé zdobí vajíčka, pletou pomlázky, pečou se mazance, jidáše a beránci.
Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční je nejvýznamnějším dnem Velikonoc. Jedly se posvěcené pokrmy.
Velikonoční neboli Červené pondělí - muži chodí s pomlázkou. Její počátky sahají až do středověku. Jméno má od slova pomlazovat a její názvy se liší podle krajů – mrskačka, binovačka, šmerkust, karabáč. Chlapci a muži vyšlehají dívky a ženy, aby byly celý rok zdravé a jsou za to obdarováni malovaným vajíčkem. Dívky je pak mohou po obědě nebo až další den mohly polévat vodou. V některých částech naší vlasti se tradice otočí jednou za 4 roky, tedy je-li přestupný rok a dívky chodí koledovat k chlapcům. Tradiční malovaná vajíčka mnohde vystřídaly čokoládové pamlsky a něco dobrého na zahřátí.

Průzkum společnosti Univeler prokázal, že velikonoční tradice u nás dodržuje asi jedna třetina lidí. Další třetině se zvyky líbí, ale nedodržují je. Pouze asi 5% tradice Velikonoce neslaví vůbec.

Například v USA a ve většině zemí západní Evropy děti hledají schované sladkosti na zahradě, ve Finsku koledují v převleku za čarodějnice. Velké průvody věřících se konají ve Střední a Jižní Americe.
Svátek jara vítáme i zdobením svých domovů, ve vázách rozkvétají kočičky, obilí klíčí v miskách, barevné kraslice zdobí větvičky bříz.

Autor: Eva Ch
Zdroj: Wikipedie

TIP: Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci?  Nemáte čas? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si osobního šéfkuchaře!
KUCHAŘI DO DOMU - je největší seznam osobních kuchařů a catering k objednání na Vaše akce. Celá ČR.


Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Nebo pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky bez práce.
 
S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.
Objednejte si kuchaře
na narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE