Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Velikonoce: Tradice a kulinářské speciality ve světě


Ilustrační fotografie

Každý národ má svou vlastní variantu svátků s různými tradicemi, obyčeji a zvyky. Za našimi hranicemi nenajdeme, až na pár výjimek naši velikonoční pomlázku. Ve většině zemí však zůstává tradiční velikonoční nadílka, kterou přináší zajíček. Společným znakem ve většině zemí je vajíčko a právě zajíček. Ve střední a východní části Evropy obvykle ručně barvené vejce v zemích západní Evropy čokoládové figurky.


V sousedním Německu většina občanů vyznává křesťanství a právě z Německa k nám přišel symbol zajíčka (historický původ však sahá, až do řecké mytologie). V některých částech Německa může být symbolem kocour, čáp, liška nebo oslátko. Tradičně se zde pořádají koncerty, hudební a divadelní pašije a také velikonoční trhy s lidovými výrobky. V některých městech se zdobí kašny jako pocta zdroji životodárné vody. Pro nás netradiční v Německu typické činnosti např. koulení vajíčkem, velikonoční běh s vejcem na lžíci či testování tvrdosti vejce (vyhrává ten, jehož vejce vydrží nejdéle).
Bavorskou specialitou je hovězí polévka s nudlemi. Oblíbené velikonoční pokrmy se skládají z králičího, jehněčího, kůzlečího, ale také drůbežího masa. Většinou je vše podáváno s knedlíky. Tradiční je zde také mazanec, beránek a koblihy. Podobné zvyky jsou v Nizozemí a Belgii.

V Polsku se většina obyvatel hlásí ke křesťanství a víra je zde přirozenou součástí života. V kostelech jsou vystaveny tzv. pašijové betlémy. Slavnosti jsou velmi pestré a zábavné (skákání přes oheň, topení velké slaměné figuríny představující Jidáše). Oblíbený je tzv. dyngus, neboli oblévačka (polévání vodou).
Po mši se nechávají posvětit tzv. svěcenky, košíčky v nichž jsou na krajkových ubrouscích tradiční, velikonoční pokrmy (chléb, sůl, uzená klobása, velikonoční vajíčko). V minulosti byly oblíbené sladké plněné oplatky nebo kynuté bochánky podobné mazancům. Do sváteční hostiny patří kaše z červené řepy s křenem.

V Anglii neznají šlehání pomlázkou, ale vejce jsou zde také nedílnou součástí Velikonoc a to nejen slepičí, ale i křepelčí, krocaní, bažantí a pštrosí. Vedou zde však vejce čokoládová, která rodiče schovávají po celém bytě. Zajíček je tu také symbolem Velikonoc. V pátek se peče mazanec s rozinkami. Pořádá se zde závod osmiveslic a oblíbený je závod žen s palačinkou na pánvi.

Italové jsou silně věřící, oblíbené jsou pašijové hry. Symbolem je opět velikonoční beránek. Překvapením pro děti jsou čokoládová vajíčka, ukrývající drobnou hračku.  Rodiny pořádají pikniky v přírodě. Základním pokrmem je jehněčí maso, čerstvá zelenina a chléb. Pečou se sladké i slané koláče rozmanitých tvarů. Jejich nejznámějším symbolem je holubice (colomba), velikonoční dort z kynutého těsta, kandovaného ovoce a mandlí, politý cukrovou polevou. Oblíbený je zde pletenec z kynutého těsta. Specialitou sváteční snídaně jsou tlusté plátky salámu a vermut.

Ve Švédsku se na Zelený čtvrtek podává devět druhů jakékoliv zeleniny upravené jako zelí. Na Velký pátek je přísný půst, povolena je pouze kaše, ze žitné mouky. Na Boží hod se připravuje jehněčí, ryby, vejce a speciální vaječný koňak.

V Dánsku je zvykem vyzdobit dům jarními kyticemi a žlutými vajíčky. Děti dostávají čokoládového zajíčka a vajíčka.

V Irsku a Skotsku se na Velký pátek pečou malé mazance, které se zdobí rozinkami ve tvaru kříže. Tradicí zde bývá nechat viset jeden mazanec v kuchyni do úplného vyschnutí, který se potom umele na prášek a má být lékem s univerzálními účinky. Připravuje se zde vaječný koktejl.

Tip:
Vaječný koktejl (Irsko, Skotsko)
600 ml přírodního vína, 150 ml cukru, šťáva z citronu, 400 ml vody, muškátový oříšek, 2 hřebíčky zahřejeme, ale nevaříme, přidáme 3 celá vejce a vyšleháme do pěny, podává se koledníkům jako horký nápoj.

V USA jsou Velikonoce dny zábavy. Opět zde mají nezastupitelnou roli čokoládová vajíčka, se kterými se pořádá tzv. hon na vajíčka. Vajíčka se schovávají v trávě. Barevná vajíčka se také koulejí z kopce. Jídelníček je podobný evropskému, tedy maso skopové, kůzlečí. Ze sladkostí je zde oblíbený pudink a koláče.

Na Filipínách je velikonoční specialitou tzv. Sajut bejam (špenátová polévka s kukuřičnými zrny), dále pak závitky s kuřecím masem a zeleninou, kůzlečí guláš, vejce natvrdo v hnízdě z pečeného hovězího masa.

V Portugalsku se peče koláč z kynutého těsta, uvnitř je vajíčko ve skořápce uvařené natvrdo.

V Řecku se po slavnostní mši Vzkříšení Krista lidé scházejí a z neosvětleného kostela odnášejí zapálené svíčky. Doma jedí mazance, placičky a červená vajíčka.

Ve Francii děti s oblibou hledají čokoládová vajíčka a jiné sladkosti. Za hlavní oblíbený pokrm je považováno plněné telecí maso, jehněčí pečínka a perličky.

Tip:
Jehněčí na rozmarýnu (Francie)
800 g jehněčí kýty, sůl, máslo, 1 feferonka, snítky rozmarýnu, petržel, 100 ml bílého vína, 3 stroužky česneku

„Kolik dešťů před Velikonocemi, tolik dešťů v srpnu″

Zdroje:
Česká velikonoční kniha, Michaela Zindelová
Velikonoce malé povídání o velkých dnech, Vráťa Ebr
Velký pranostikon, Zdeněk Vašků
Receptář

Autor: Katka K.
TIP:
Čeká vás příprava oslavy nebo jubilea? Záleží Vám na akci? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Vyberte si kuchaře nebo catering na portálu: www.Kucharidodomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových služeb k objednání na Vaše akce. Celá ČR. 
Plánujete svatbu, gárden párty, grilování, rožnění selete, lekce vaření, firemní akci, tembuilding?

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku ZDARMA pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE,

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE