Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Víte, co je cinamon a čínské dřevo? Blahodárné účinky skořice


Ilustrační fotografie

Skořice (cinamon, čínské dřevo) je kůra zelených tropických stromů skořicovníků, která se sklízí po 2 či 3 letech stáří stromu. Má nasládlou chuť a příjemnou vůni. První zmínky o skořici se objevily již před 4000 let v Číně, znali ji i starověcí Řekové a Egypťané. K nám se začala dovážet v 15. století. Hnědá pochází z Číny,  žlutohnědá z Ceylonu.

Je známa již ze starověkého Řecka. Může dosahovat až 10 metrů, ale na plantážích se udržuje dvoumetrová. Olej se získává z listí, větví a květů, dále se využívá na silice bohatá vnitřní část kůry.

Snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení, působí jako prevence rakoviny tlustého střeva, proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, má dezinfekční účinky, je vhodná i k léčbě nachlazení a dokonce zlepšuje paměť. Snižuje hladinu cukru v krvi, takže ji využívají i diabetici.  Léčebné účinky se ale neobjeví hned, mnohdy déle než za měsíc. Lze ji konzumovat i ve formě kapslí, neměly by se překročit denně více než 3 gramy. Ale pozor, může způsobit i alergický záchvat, proto by se měla její konzumace vždy probrat s lékařem. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve by se jí měli vyvarovat, mohly by nastat komplikace.

Uchováváme ji uzavřenou ve sklenici a nejlépe ve tmě.

Nachlazení by mělo odeznít po medu se skořicí. Smícháním 1 lžíce skořice a ½ lžičky medu získáme kaši, kterou necháme chvíli uležet, pak přidáme několik kapek citronu a opět promícháme. Podáváme dvakrát denně.

Na pleť a proti striím působí blahodárně skořicový krém. Ten si můžeme vyrobit i sami z jogurtu, tvarohu nebo olivového oleje a skořice.

Lze pravidelně pít vlažnou vodu se skořicí a medem, nebo mazat na chleba med se skořicí.

Pupínky zmizí potíráním (nejlépe na noc)  směsi z 3 lžic medu a 1 lžíce skořice.

Nejvyšší kvality dosahuje skořice ze Srí Lanky, tedy cejlonská, vypadá jako doutník. Často je nahrazována levnější z Číny, Vietnamu, Indonézie, ta je tmavá, tvrdá a dutá.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie     

TIP: Plánujete firemní nebo rodinné akce, svatbu?
Kuchaři do domu jsou ověření osobní kuchaři, osvědčené cateringové firmy a stylové restaurace s VIP kuchaři.
Objednejte catering nebo mistra kuchaře, restauarci s VIP kuchařem: www.Kucharidodomu.cz. Celá ČR.
Firemní a rodinné akce, společenské události, 25 světových kuchyní, food festivaly, kurzy vaření, cooking show, dárkové poukazy.   
S KUCHAŘI DO DOMU SI UŽIJETE GURMÁNSKÉ MENU, KLID A POHODU!

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE