Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Vlašské ořechy: Výživné a zdraví prospěšné! 3 recepty


Ilustrační fotografie

VLAŠSKÝ OŘECH
je plod ořešáku královského. Stromy začínají rodit mezi čtvrtým až dvanáctým rokem, záleží na odrůdě, dorůstají do dvaceti metrů a dožívají se až dvou set let. Plody jsou obalené v ochranném zeleném pouzdře, které při dozrávání tmavne a praská. Zralý ořech vypadne z pouzdra obvykle koncem srpna.

Jádro, které svým tvarem připomíná lidský mozek, může být světlé, zlatavé, hnědé i červené - ty se dají skladovat i několik let.
Archeologické nálezy z Francie prokázaly přítomnost ořechů už v neolitu.

Podle druhů se rozlišují na papíráky, polopapíráky a kameňáky. Tvrdá skořápka kameňků zarůstá do jádra a obtížně se vylupuje. Papíráky napadají ptáci ořešáci a při špatném uskladnění moli. Jejich skořápka je nedorostlá, dá se rozlousknout v ruce.

Sbíráme listy, nejlépe v červnu, mají antiseptické účinky. A co s nimi na podzim? Názory na jejich kompostování se různí. Jedni říkají, že se pomalu rozkládají a to pak neprospívá rostlinám. Jiní zahrádkáři listí do kompostu dávají s tím, že příroda si poradí a na kvalitě kompostu se to nijak neprojeví. Nejvhodnější by bylo v přítomnosti listí i z jiných stromů.             
Nezralé plody sbíráme v červenci a srpnu, zralé pak během září.
 
Naši předkové věřili, že větvička z ořešáku pod polštářem vyvolá věštecké sny.

Ořechy se využívají v potravinářském průmyslu, v pekařství a cukrářství, lisuje se z nich i ořechovka. Jsou výborné jako náplň sladkých koláčů, ale vhodné i jako doplněk slaných pomazánek. Známe i ořechové máslo a vysoce kvalitní olej. Ze zelených slupek se připravuje žluté barvivo.
Ořechy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Jednak je najdeme v cukroví, ale ze skořápek se vyrábějí i malé lodičky se svíčkou, které se pouštějí v misce s vodou. Naši předkové je považovaly za kouzelné. Na Štědrý den je mlynáři házeli do mlýnských náhonů, aby měli dostatek vody.

Plody obsahují 70 % tuku, jsou tedy velmi výživné dále proteiny, sacharidy, omaga 3 mastnou kyselinu, vitamíny E, B, kyselinu listovou, měď, zinek a hořčík. Sacharózy je malé množství, to ocení hlavně diabetici.
Jejich konzumace ovlivňuje kladně naši psychiku, posiluje vlasy, nehty, pokožku i sexuální potenci. Regulují tlak krve a cholesterolu, posilují střeva, mají antioxidační účiny, podporují činnost mozku. Na revma pomůže tinktura z pupenů ořechů.

Nálev se používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Omývají se jím i opruzeniny, proti pocení nohou je vhodná koupel.

Ořechový krém pak zmírňuje svalové bolesti, změkčuje pokožku, je vhodný i k masáži obličeje jako prevence proti vráskám.
Pozor, u někoho mohou vyvolat alergickou reakci.
Lze je skladovat ve skořápce v suchu, pozor na plísně, ale i vyloupané, ty v mrazáku vydrží až jeden rok, v chladničce přes půl roku. Pokud jsou uskladněny špatně, mohou žluknout.

Ořechový likér
Na 1/2 kg ořechů potřebujeme 1 litr kvalitního destilátu. Nezralé zelené ořechy pokrájené na kousky, naložíme na tři týdny například do vodky, pak scedíme a osladíme medem. Jedna sklenka před jídlem podporuje trávení.

Ořechy naložené v medu jsou vynikající pochoutkou
300 g ořechů, 100 g medu, 3 lžíce cukru, 3 lžíce slunečnicového oleje.
Ořechy vyloupeme a spaříme horkou vodou. Necháme vychladnout a oloupeme z nich slabou slupku. Pak vložíme do misky a zalijeme teplým medem. Druhý den přecedíme a obalíme v cukru. Pokud je nesníme, uskladňíme si je ve sklenici v chladnu a tmě.

Ořechová náplň je vynikající do buchet, koláčů nebo košíčků
100 g rozemletých piškotů, 100 g umletých ořechů, 2 lžíce cukru, vanilkový cukr, 125  ml mléka
Svaříme mléko a cukr, přidáme ostatní přílohy a vše důkladně promícháme. můžeme vylepšit i lžičkou rumu.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Pečeme z ořechů

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE