Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Vlaštovičník větší


Ilustrační fotografie


Chelidonium majus, boží milost, rostlina Mariina, boží dar, oční kořen, dar nebes. Všechny tyto názvy připomínají, v jaké úctě bylinu naši předkové měli. Dnes ji mnoho lidí považuje za jedovatý plevel.

Rostlina pochází ze Středomoří, u nás se nachází spíše v nížinách. Roste hojně v Evropě, Asii, Japonsku, Číně, i v Severní Americe, kam se dostala už v 17. století. Najdeme ji nejčastěji podél cest, na rumištích, ale i zahrádkách. Má ráda vlhkou půdu s obsahem dusíku.
Vlaštovičník je vytrvalá bylina, dosahuje výšky až jeden metr, má silný kořen, který stejně jako nať obsahuje tmavožluté mléko. Kvete žlutě od května do září.

Sbíráme v květnu až červnu nadzemní část rostliny, nať odřízneme asi 10 cm nad zemí.               
Sušíme ve stínu, doma pak při teplotě do 60°C. Z pěti kilogramů čerstvé byliny získáme asi kilogram sušené. Uskladníme na stinném, suchém místě.

Bylina obsahuje v mléce provitamin A, vitamín C, dále asi 20 různých alkaloidů, mezi nimi chelidonin - ten se svými účinky podobá morfinu, protopin, berberin, spartein a další. Toxické látky chelidonin a homochelidonin působí tlumivě na centrální nervovový systém, uvolňují křeče hladkého svalstva. Sanguinarin má mírné narkotické účinky, může vyvolat křeče, pálení až znecitlivění pokožky, zvyšuje sekreci slin. Nadměrná konzumace této drogy způsobuje křeče, ochrnutí, zástavu dechu, zvracení, průjem.

Bylina má mnohé léčivé účinky. Uvolňuje křeče, podporuje činnost srdce, tlumí kašel, zvyšuje tvorbu žluči, hojí hnisavé rány. Celkově omlazuje organismus. V lidovém léčitelství se využívala na léčbu břišního tyfu, na regulaci menstruace, proti lupence i žloutence, na léčbu jater. Šťávou se potíraly nechtěné bradavice. Léčivé účinky byliny jsou známy už z antiky. Ve 20. století se dokonce začala pěstovat. V počátcích průmyslové výroby léčiv se začaly léčivé rostliny zatracovat, aby lidé užívali hlavně chemické léky.

Vlaštovičník se podává nejčastěji jako tinktura, kterou lze bez problémů správně dávkovat. Bradavice hubíme šťávou stále, ale pozor, abychom nepotírali mateřská znamínka. Ty se potírat nesmějí. Na plíseň nohou jsou dobré koupele z odvaru. Mast léčí počáteční stádium tuberkulózy, lupénku, mozoly.

Někteří léčitelé rostlinu doporučují na výrůstky na kůži nebo při mykózách. Zde je ale lepší problém konzultovat s lékařem. Denní dávka dvou až tří gramů sušené bylinky je ale bezpečná, přidává se do různých bylinných směsí. Bez vědomí lékaře se nesmí užívat vnitřně. Šťáva pomáhala při krvácení a odchlípnutí rohovky. Mizel šedý zákal i skvrny na rohovce. Umytý stonek bylinky se rozdrtil mezi palcem a ukazovákem, šťávou se pak potřely koutky očí. Silně chlupaté ruce a nohy u žen prý způsobuje onemocnění ledvin. Tato místa se také potírala šťávou z vlaštovičníku, po několika hodinách se omyla a kůže se natřela měsíčkovou nebo heřmánkovou mastí. Na pročištění ledvin se souběžně pil odvar z kopřiv.

Čaj připravíme spařením jedné lžičky ¼ litrem vody.

Nálev si připravíme z 20 gramů rozmačkané rostliny, kterou zalijeme 300 ml vinného octa. Směs uskladníme na měsíc v tmavém místě, občas protřeseme. Pak vlaštovičník přecedíme a potíráme dvakrát denně bradavice. Někomu stačí na jejich potírání šťáva z čerstvé byliny.

Čerstvá šťáva z umytých listů, stonků a květů se získá odstředěním.
Tinktura se připraví z celé rostliny, i z kořene. Vše nakrájíme na malé kousky, vložíme do sklenice a zalijeme lihem, vodkou nebo koňakem. Louhujeme tři týdny, občas protřepeme. Scedíme a užíváme 10 až 15 kapek s trochou vody třikrát denně.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Zdraví z boží lékárny
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Nebaví vás starosti s nákupy, fronty, vaření, úklid kuchyně? NENAMÁHEJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.

Oslava bez práce v pohodlí a soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu, event, svatbu nebo cateringovou firmu?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům a firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE