Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zajímavosti - černý kořen, granátové jablko, mango, chilli papričky


Ilustrační fotografie

Přinášíme Vám další zajímavosti o ovoci a zelenině. Co je černý kořen? Podle čeho vybereme kvalitní granátové jablko? K čemu se hodí mango? Jaké jsou zdravotní účinky chilli papriček?

Černý kořen, lidově hadí mord, je známý už od 16. století. Pěstoval se na Blízkém východě a v jižní Evropě, ochraňoval před dýmějovým morem a hadím kousnutím. Je odolný proti mrazu, proto se mu daří v celé Evropě. K nám se dováží z Belgie, protože u nás není jeho pěstování rozšířené.

Jde o nenáročnou rostlinu, která má kořeny dlouhé až 40 cm, na bulvě s kořínky a proužky. Po narušení vytéká z křehké dužiny bílá hustá šťáva, která po chvíli zaschne. Druhým rokem dorůstá výška až 120 cm, v létě kvete žlutými kvítky a počátkem září můžeme sbírat semena.

Sázíme brzy zjara na  slunné místo s vlhkou půdou, dostatečně prohnojenou, aby kořeny měly dostatek času zesílit. Ty pak sbíráme koncem podzimu a ukládáme do vlhkého písku ve svazcích. Lze je zabalit do fólie, a tak zabránit vysychání. V lednici nám vydrží až měsíc.

Před konzumací je nutné kořen řádně omýt, lepí, proto je někdy vhodnější oloupání až po dvacetiminutovém ovaření nebo jej oloupat v rukavicích. Hnědnutí zabráníme namočením do okyselené vody. Dá se jíst syrový, ale také v salátech, jako příloha k masu, dušený, vařený, ale i obalovaný.

Kořen je zdrojem mnoha vitamínů (A, B, C, E), ale i bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny, minerálních látek (hořčík, draslík, vápník, železo, fosfor) a množství vody. Allantion, který obsahuje, je podpůrným prostředkem na léčení ran, trávení a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Je minimálně kalorický.

Vynikající je pyré.
Na jeho přípravu je potřeba 1 kg kořene, stroužek česneku, 2 lžíce citronové šťávy, necelé 3 lžíce másla, smetana, trošku křenu a sůl.
Do mísy se studenou vodou a citronovou šťávou vložíme na kousky nakrájený kořen. Pak ho zalijeme horkou vodou a s česnekem vaříme 10 minut do změknutí. Vodu slijeme a všechny suroviny rozmixujeme. Pokud chceme mít dobrou polévku, přidáme mléko.

Na posílení imunity a srdce si dáme granátové jablko.
Pochází ze Středozemí, dosahuje velikosti asi 12 centimetrů. Tvrdá slupka se nejí, pouze dužina sladkokyselé chuti. Plod obsahuje až 600 semínek. Vynikající je do salátů, ke grilovanému masu, rybám, ale i jako sirup. Má antioxidační účinky, snižuje riziko rakoviny, čistí krev, snižuje cholesterol a vysoký tlak. Šťáva je vhodná proti nadýmání, zlepšuje funkci ledvin, pomáhá proti obezitě, ledvinovým kamenům i osteoporóze.
Při výběru nerozhoduje barva, ale váha. Pokud se nám jeví vzhledem k velikosti těžší, jde o kvalitní plod.

Na podporu imunitního systému, proti vysokému cholesterolu, žaludečním vředům i stresu jsou vhodné chilli papričky. Obsahují i vitamín C, potřebný právě v zimních měsících, a vitamín A (zrak, pokožka). Podporuje metabolismus, tudíž je vhodný i při hubnutí a zlepšuje dokonce i dobrou náladu. Jejich pravidelnou konzumací lze předejít i žaludečním vředům.

Exotické ovoce chutí připomínající broskev je žluté mango. Dosahuje hmotnosti až 2 kg a 15 cm. Dužina je žlutá až do oranžova, nasládlá, s kořeněnou vůní. Zralé je měkké. Z plodu odstraníme pecku, pojídáme lžičkou, nebo jej oloupeme a pokrájíme na plátky. Je vhodné také do koktejlů, jako příloha k masu nebo sýrům typu camembert. Dobré jsou i mangové zmrzliny či džusy.
                                                              
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Centrála AKC ČR, Zajímavosti ze světa ovoce a zeleniny z firmy Titbit, www.akc.cz

 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE