Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zázračná zelenina: Červený meloun


Ilustrační fotografie

Dobré odpoledne všem!
Mezi velice oblíbené sezónní plody tohoto období patří s určitostí, téměř pro všechny lidské bytosti červený meloun.
Pochutnají si na něm nejen dospěláci, ale i jejich potomstvo. Pokud si ale při jeho konzumací myslí, že pojídají lahodně šmakující ovoce, pak se tedy jako velká většina jeho konzumentů mýlí. Nejedná se totiž o ovoce, nýbrž tato meruna, nebo menší merunka, patří stejně jako tykve a cukety do řádu zeleninového. Pravdou je, že však jako na jediném si lze pochutnat už po pouhé úpravě naporcováním.

Někdo zvádne bez tepelné úpravy, za přidání nepatrného množství soli, pepře či dle vlastní chuti ještě jiného kořeníčka, třeba i konzumaci cukety, ale ta se chuti melouna rozhodně nevyrovná.
 
Co možná o melounu ještě nevíte?
Nechtěla bych tímto příspěvkem vůbec zapříčinit žádnou paniku a nasměrovat vás , všechny čtenáře, právě teď do prodejen a rovnou do oddělení zeleniny. Melouny jsou v obchodech a na tržnicích zatím stále ještě v hojné míře a koupit si je lze téměř kdykoli.
Meloun jsme konzumovali s oblibou právě již jako děcka, a téměř pokaždé jsme k  tomu z úst našich drahocených rodičů přijímaly poznámky typu: "Ty zas budeš čůrat jako koroptvička."

Myslím, že kdyby se jim již tenkrát dostaly do rukou takové informace o melounu jako nám dnes, určitě by nás od jeho pojídání nikterak neodrazovali, ale naopak by jej do nás cpali v takové míře, že už by pro některé z nás nebyl vůbec oblíbený, ale naopak by mnohým z nás dnes lezl i ušima.
Naštěstí k tomuto odrazení u velké většiny z nás nedošlo a tak vám tím pádem mohu poslat o tomto zázračném plodu pár užitečných informací.
A pak už jen vzhůru do front, aby na nás nějaká ta meruna vůbec ještě zbyla.
Nééééé..... !!! Proboha.....!!!
Meloun  je sice zázračná zelenina, ale v obchodních řetězcích je jich zatím dostatek, a proto jakoukoli paniku odstrčte stranou.
 
A čím jsou tyto plody vlastně tak vzácné a co všechno meloun dokáže?
Tak si představte, že pokud trpíte vysokým krevním tlakem, tvorbou plísní v oblasti dolních končetin nebo otoky na nich, i od toho vám tato zdánlivě pouze vodnatá plodina pomůže. Obsahuje minimální množství kalorií, zato má ale velmi hojné zastoupení vápníku, fosforu, také jodu a hořčíku.
Krom toho, že ledviny čistí, odstraňuje i již vzniklé ledvinové infekce.
Čistí játra, ale i tlusté střevo. Jeho konzumací nikdy nedojde k problému zácpy. Naopak, požijeme-li meloun v trochu větším množství, mohlo by dojít až k opaku zácpy a sice k průjmu. Zkrátka nic se nemá přehánět.
A světe div se, meloun, ta lahodná sladká pochoutka, je též doporučována ke konzumaci cukrovkářům. Neobsahuje totiž tolika kaloríí a je velice bohatý na další výživné látky, potřebné pro život.
Trpíte na pálení žáhy? I od toho je červený meloun schopen vám pomoci.Zařaďte jej pravidelně do svého jídelníčku a sami uvidíte.
 
Třeba Vám konzumace samotného plodu připadá trochu fádní, přestože i sám o sobě je velice chutný, a proto nabízím jednu z možností, jak si tuto lahůdku ještě trochu obzvláštnit. Recept na Melounovo-jahodové opojení najdete na www.kucharidodomu.cz.
Autor: Lipčice

TIP:
Plánujete firemní akci, rodinnou oslavu, event, lidové slavnosti?
* Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. – dodavatel kulinářských služeb a programů, workshopů,
    elitních osobních kuchařů a cateringů.
* Provozujeme největší seznam KuchariDoDomu.cz špičkových osobních kuchařů ČR,
    členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, mediálně známých kuchařů z TV,
    lektorů vaření, gastroporadců, cateringových firem, stylových restaurací a gastrostudií našich mistrů.
* K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.

* ZADEJTE POPTÁVKU. Pošleme ji ověřeným šéfkuchařům. Nezávazně Vám zašlou menu a cenu.
    Sami si vyberete šéfkuchaře, catering, kulinářský program a nejlepší nabídku.
* Zajišťujeme originální programy na firemní akce - kurzy vaření, workshopy, live cooking, exkluzivní catering,
    kuchařská show, degustační večeře, 25 světových kuchyní, tematické večery, kompletní catering do 2000 osob.
* Produkci eventů na klíč, gala večerů, recepcí, konferencí, festivalů se známými producenty
    TV NOVA, ČT 1 a TV PRIMA.
* Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE