Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zdravé borůvky! Patří mezi léčivé rostliny


Ilustrační fotografie

ČERNÁ JAHODA
Brusnice borůvka, Vaccinium myrtillus, černice čičiretka, čičoretka neboli mystovka, patří mezi léčivé rostliny čeledi vřesovcovitých.
Jejím plodem jsou černomodré bobulky, které obsahují množství semínek. Zrají od konce června až do září.

Najdeme je ve smrkových a bukových lesích, na pasekách i rašeliništích, kde tvoří celé porosty. Mají rády kyselou vlhkou půdu. Rostou téměř po celé Evropě, kromě jihu Itálie, Španělska a Řecka. Najdeme je i na Kavkaze, v Asii, Mongolsku, Číně, Japonsku i Kanadě. U nás se vyskytuje na  celém území.

Listy borůvek obsahují glukokininy, ty pomáhají při slabší cukrovce. Třísloviny pak v čaji působí proti průjmu, žaludeční nevolnosti i zánětu močových cest. Odvar z listí pomáhá při kožním onemocnění i lupence.
 
Plody obsahují vitamíny C a B, ovocné cukry, antioxidanty, karotenoidy, provitamín A, hořčík, mangan, draslík, chrom, železo, měď, zinek a malé množství tuků.

Borůvky podporují imunitu, preventivně působí proti infekci i stařecké demencí. Zlepšují zrak, léčí šeroslepost, podporují léčbu neplodnosti. Uleví od průjmů a dalších střevních onemocnění. Jsou močopudné, napomáhají léčbě otoku i stresu. Snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, proto jsou vhodné i pro diabetiky, regenerují sliznici, posilují cévní systém. Dokonce pomáhají snižovat přebytečná kila a nikotinovou abstinenci. Dopamin, který obsahují, ulehčuje odvykání kouření. Borůvky díky obsahu mikronutrientů a fytochemik představují důležitý nástroj proti stárnutí. Všechny tyto léčebné účinky mají pouze dobře vyzrálé plody. Lidové léčitelství doporučuje sníst denně 1,5 kilogramu borůvek na vyčištění organismu.

Čičoretky jsou velmi chutné, jíme je čerstvé, nebo je použijeme na různé moučníky, koláče, dorty, buchty a knedlíky. Můžeme si je také zamrazit.

Plody jsou určené k rychlé konzumaci, pokud je nespotřebujeme hned, uložíme je do chladna, nejdéle však na dva dny. Delším skladováním změknou a začnou plesnivět. Vždy je před konzumací omyjeme vodou.
Komu se nechce na sběr do lesa, pořídí si na zahrádku keříkové odrůdy. Mezi oblíbené patří kanadská s poměrně velkými plody. Nevymrzá. Pro dobrou úrodu je nutné se o keř starat, dbát na dostatek vláhy, kyselou půdu a přidávat rašelinu.

Borůvky ve vlastní šťávě
Přebrané a omyté plody vsypeme do sklenice, setřeseme, aby se jich vešlo co nejvíce. Navrch nasypeme dvě lžíce cukru, uzavřeme víčkem a sterilujeme 30 minut při 85 °C. Sklenici pak postavíme na víčko, dokud nevychladnou.

Borůvkový kompot
Na jeden litr nálevu potřebujeme 400 gramů cukru. Přebrané a očištěné plody nasypeme do sklenic, zalijeme teplým nálevem, upevníme víčky a sterilujeme 20 minut při 85 °C.

Dort s borůvkami
280 gramů sušenek, 75 gramů másla, 350 gramů borůvek, 2 vanilkové pudinky, ½ litru mléka, 200 gramů zakysané smetany, 100 gramů čerstvého žervé, 3 plátky želatiny, 125 gramů bílého jogurtu, sáček dortové želatiny.

Postup:
Sušenky rozemeleme, přidáme k nim horké máslo. Formu vyložíme pečicím papírem, dno pokryjeme sušenkovou hmotou, upěchujeme a necháme ztuhnout v lednici. 250 gramů ovoce s 30 ml vody necháme projít varem a pak rozmixujeme. V mléce uvaříme pudink a po vychadnutí ho přidáme k rozmixovanému ovoci. Smetanu, žervé a jogurt ušleháme v mixéru a přidáme 3 plátky želatiny. Smícháme s uvařeným ovocem a hmotu naklademe na vychladlé těsto. Na dvě hodiny necháme uležet v lednici, pak ozdobíme zbytkem ovoce a želé, které jsme připravili podle návodu na sáčku.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Zavařujeme po celý rok

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez starostí a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE