Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zdravý zázvor. Chutné recepty


Ilustrační fotografie

Zázvor je koření z oddenku stejnojmenné vytrvalé rostliny žluté až černé barvy, má výraznou aromatickou nasládlou chuť, ve větším množství pálivou. Použití je velmi široké, přes slanou i sladkou kuchyni k limonádám či pivu. Je zdravý ve stavu sušeném (jako prášek), čerstvém i vařeném. Nejlépe působí čerstvý. Vybíráme spíše menší a světlejší oddenky, ty jsou nejšťavnatější.

V Indii a Číně je hojně využíván již 3000 let, u nás je znám asi od 13. století. Jeho přesný původ ale není znám.

Léčí nastydnutí, pomáhá při těhotenských a cestovních nevolnostech, snižuje cholesterol, redukuje váhu, zpomaluje některé druhy rakoviny, zmírňuje bolení hlavy, pomáhá léčit poruchy erekce, vypadávání vlasů, odplaví bakterie způsobující kvasinkové infekce. Při bolesti v krku pomáhá žvýkání kousku čerstvého oddenku. Jeho denní spotřeba by neměla přesáhnout 5 gramů.
Ve větším množství není vhodný pro těhotné, ani pro děti.

Sami si můžeme připravit kandovaný zázvor. Čerstvý oloupeme, nakrájíme a vložíme do vody, vaříme doměkka asi půl hodiny. Plátky přendáme do hrnce s malým množstvím vody a cukrem (toho asi tolik jako zázvoru). Vaříme tak dlouho, dokud se voda nevyvaří a plátky nejsou průsvitné. Pak je ještě obalíme v cukru.

Zázvorový čaj na posílení imunity připravíme ze lžičky čerstvého zázvoru, lžičky medu, citronu a ¼ litru vody. Po 5 minutách slijeme, pak přidáme med a citron. Někteří léčitelé uvádějí, že citron účinky zázvoru ruší. Tak je jeho použití na vaší úvaze.

Na zázvorový sirup je potřeba 100 gramů zázvoru, voda v poměru k 1 kg cukru 1 : 2. 
Do vody s cukrem dáme nakrájený oloupaný zázvor, vaříme asi 15 minut, pak stejnou dobu necháme louhovat. Sirup slijeme do lahví a uchováváme v chladu. Dáváme jej do čaje, nebo jako prevenci proti nachlazení lžičku ráno. Na zmrzlé nohy si můžeme připravit zázvorovou koupel. Ovařený oddenek nevyhazujeme, můžeme jej cucat při bolestech v krku.

Zázvor si můžeme pěstovat i doma, na jaře zasadíme řízek s očky těsně pod povrch květináče, zaléváme do misky. Má rád vlhkost, ale ne slunce. Stačí na něj pokojové hnojivo.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie
 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE