Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Znáte nejvhodnější bylinky na léčbu žlučníku?


Ilustrační fotografie

Vesica fellea - žlučník neboli žlučový měchýř
je orgán ve tvaru válečku, nachází se na spodní straně jater v pravé části břicha.
Ukládá a koncentruje se v něm žluč vzniklá v játrech. Je-li naplněný, můžeme jej dokonce nahmatat. Jeho hlavním úkolem je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení. Žluč se dostává do tenkého střeva žlučovým vývodem.

Onemocnění žlučníku způsobuje omezení trávicích funkcí. Mezi nejčastější patří:
žlučníkové kameny
nádory žlučníku
žlučníková kolika -žlučový kámen uzavře výstup ze žlučovodu
záněty žlučníku

Zánět žlučníku může být způsoben infekcí, buď střevní nebo krevní, a bývá spojen i se zánětem žlučových cest a s výskytem žlučových kamenů.
Průběh tohoto onemocnění je závislý na několika faktorech – jednak na samotné infekci, dále na věku postiženého a jeho současném stavu. Hůře jsou na tom lidé s cukrovkou a obezitou.

Mezi hlavní příznaky zánětu žlučníku patří zvýšená teplota, bolest v pravém nadbřišku, která může vystřelovat až do zad, zvracení.
Závažnost a léčbu onemocnění samozřejmě určí lékař. Sami ovšem onemocnění můžeme předcházet, pokud se u nás už objevilo, tak ho zmírnit. Záchvaty často nastupují po konzumaci tučného jídla, proto je na místě dodržování určitých zásad zdravého stravování.

Žlučníkové kameny jsou malé oválky, nacházejí se ve žlučníku nebo žlučovodech. Mohou způsobit i vážné problémy, pokud ve žlučovodu uvíznou. Mezi hlavní příznaky patří průjem, pocit nasycení, velká bolest v nadbřišku, apod. I zde má velký vliv strava s vysokým obsahem cukrů a tuků. Doporučuje se hlavně zelenina, ovoce, jogurty, vláknina, ryby. Pozor také na stres . Menší kamínky se většinou vyloučí stolicí, větší mohou v těle zůstat a nepůsobit potíže. Někdy je ovšem třeba operace. Součástí léčby je žlučníková dieta.

Mezi nevhodné potraviny patří například:
tučná masa – jelita, jitrnice, uzené, olejovky, bůček, kachna
uzeniny – paštiky, turistické salámy
sýry – tučné, plísňové a zrající
tuky – slanina, smažené pokrmy
dále moučníky, dorty, ořechy, tučné vývary, smažené brambory, kynuté knedlíky, koblihy, hořčice, masox, chilli koření, čokoláda, atd. Je toho opravdu mnoho.


Čaj proti žlučníkovým kamenům
3 díly natě truskavce   
2 díly máty          
1 díl: list vachty, nať šalvěje a lomikamenu   
nálev z 1 polévkové lžíce směsi pijeme 2x denně před jídlem. Pokud neseženeme lomikámen, lze směs připravit i bez něj.

Častou bylinkou na lepší funkci žlučníku se uvádí ostropestřec mariánský.

Čaj proti zánětu žlučníku
3 díly natě třezalky
1 díl: nať řebříčku, nať řepíku, nať maliníku a kořen omanu.
Nálev připravený z 1 polévkové lžíce směsi pijeme 2x až 3x  denně po jídle.

V případě akutního onemocnění je vždy nutné vyhledat lékaře.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: V. Grešík Bylinná léčba

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE