Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Znáte různé druhy másla? Jaká je jeho kvalita? Doma vyrobené máslo


Ilustrační fotografie

Já, koblížek, koblížek, na másle smažený……… CO VLASTNĚ VÍME O MÁSLE?
Patří mezi mléčné výrobky.
Klasické máslo obsahuje 80 % mléčného tuku, vody maximálně do 16 %, zbytek jsou bílkoviny a laktóza. Vyrábí se zkoncentrováním smetany a pokračuje reverzí na emulzi vody v oleji.

Rozlišujeme dva druhy másla:
1. Podle obsahu tuku:
se smetanovým zákysem – obsahuje nejméně 75 % mléčného tuku
se sníženým obsahem tuku – nejméně 61 % mléčného tuku
s  nízkým obsahem tuku – do 41 % mléčného tuku
klasické - 80 % mléčného tuku

2. Podle trvanlivosti:   
čerstvé - to bychom měli spotřebovat do 20 dnů při 8°C
stolní - jelikož není označeno jako čerstvé, lze ho používat po dobu až tří měsíců při teplotě do 6°C , při  -18°C dokonce rok. Na pulty se většinou dostane ve zmrazeném stavu a obsahuje menší množství vitamínů. Mohou se v něm objevit i bakterie, protože se rozmrazuje a je náchylnější k mikrobiologickým změnám
máslo - nemá v označení žádný přívlastek, lze skladovat až 55 dní od vyrobení, na obale má vyznačenou minimální dobu trvanlivosti

V obchodech najdeme máslo obvykle v balení po 250 gramech, může být i méně.  Do restaurací  a jídelen se dodává v balení až po 25 kilogramech. My dříve narození nezapomeneme na obrovskou hroudu másla, ze které paní prodavačka v krámku ukrajovala dle přání zákazníka.

Máslo obsahuje vitamíny A, D, E a podíl trans nenasycených mastných kyselin, nemělo by se tudíž používat ke smažení.     
Chuť je dána mléčnými bílkovinami, aroma pak obsahem mastných kyselin a právě kvůli nim by konzumaci másla měli omezit lidé nemocní cukrovkou a ti, kteří trpí cévními obtížemi. 
Pro zdravé jedince nemá žádná rizika. Ovšem jeho energetická hodnota není nezanedbatelná, 10 dkg obsahuje 3 300 KJ.

Jak namazat ztvrdlé máslo? Nejlépe použít nůž se zoubky, existuje i tzv. nožové struhadlo. Máslo, které je lehce roztiratelné  hned po vyndání z lednice, zřejmě obsahuje i rostlinný tuk.

Výrobky se odlišují cenou. Jedno pořídíme za 20 Kč, jiné za 45 Kč. Někteří výrobci drží stejnou cenu, ale snížili hmotnost balení. Už neplatí, že za vyšší cenu koupíme lepší kvalitu, proto je vždy žádoucí přečíst si složení výrobku.                   
Naši předkové používali hlavně přepouštěné máslo, tomu dnešnímu, syrovému, se říkalo putra a používalo se od 17. století.                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Pokud bylo másla dostatek a lidé si ho chtěli uchovat co nejdéle, přepustili si ho. Vložili máslo do pekáče, zahřáli a sbírali z něj pěnu. Nechali zchladnout a postup opakovali znova, dokud se při zahřívání už žádná pěna netvořila. Pak uložili máslo do chladna, druhý den ho propíchali a vylili vodu utvořenou pod vrstvou tuku. Nakonec už jen stačilo hroudu nakrájet na kousky, zakrýt a skladovat v chladnu.

I dnes si můžeme vyrobit máslo doma.    
Stačí k tomu dva kelímky 30 % smetany. Začneme šlehat, dokud se nevytvoří šlehačka. Pak je vhodné vyměnit metličky za mixér, protože hmota povážlivě houstne, a pokračovat ve šlehání, dokud se nezačne tvořit máslo. Vzniká i podmáslí, které je třeba slít. Tak pokračujeme v hnětení, dokud není máslo dostatečně tuhé a vylučuje už jen čistou vodu. Lze jej dosolit nebo ochutit bylinkami.                                                                                                                                                                                       
Vynikající je i máslo s medvědím česnekem. Pozor ale, abychom si listy medvědího česneku nespletli s konvalinkami. Příprava je velmi jednoduchá. Do změklého másla zamixujeme asi 50 gramů medvědího česneku a osolíme.

Nedaleko Prahy, ve vesničce Máslovice, se nachází Malé máslovické muzeu másla, kde můžeme zhlédnout máselnice, formy na máslo, odstředivky. V zimě je tu dokonce i betlém z másla.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Vyznejte se v másle
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea nebo firemní akce?
NEUNAVUJTE SE S VAŘENÍM! NESTRESUJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI OSLAVU SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Jste zaneprázdněni? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.

Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře?
Objednejte si kuchaře nebo catering na portálu: www.Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 
Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého mistra kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE