Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Znáte temnoplodec neboli černý jeřáb? Úžasné zdravotní účinky


Ilustrační fotografie

TEMNOPLODEC, ARONIE, ČERNÝ JEŘÁB, Aronia melanocarpa patří mezi vzdálené příbuzné hrušní a jeřábů. Keř pochází ze Severní Ameriky, kde jej Indiáni užívali pro jeho ozdravnou sílu. Do Evropy se dostal na počátku 18. století. Je známý také pod jménem sibiřská borovice, vydrží totiž mrazy až do -50°C. Počátkem 20. století ho začal pěstovat ruský biolog Ivan Mičurin.

Roste jako keř nebo strom ve vlhkých lesích, plodem jsou malvice, které pojídají ptáci, ti pak svým trusem roznášejí  semínka do různých vzdáleností a tím dochází k jeho rozmnožování. Najdeme ho i v našich zahrádkách jako ozdobný keř, kde se listy na podzim krásně zbarví. Má rád polostín, je odolný vůči suchu, škůdcům i průmyslovému znečištění, je mrazuvzdorný.

Plody dozrávají v polovině srpna, ale když přejdou prvním mrazíkem, mají méně tříslovitou chuť. Proto je dobře trhat je co nejpozději.  Musíme dát pozor, aby je před naší sklizní dříve nesezobali ptáci. Zralé ovoce neshnije, ani je nenapadnou škůdci. Některé vyšlechtěné keře dávají větší ovoce vhodné k výrobě šťáv, džemů i vína (to prý ale špatně kvasí), či marmelád. Své využití má i v potravinářství na výrobu příchutí nebo barviv do nápojů a jogurtů.

Jeřáb je bohatým zdrojem antioxidantů, snižuje rizika onemocnění oxidačním stresem, který se podílí například na srdečních selháních, Alzheimerově čí Parkinsonově chorobě. Má schopnost zpomalovat stárnutí. Antokyany působí proti kardiovaskulárním chorobám, žaludečním problémům, onemocnění jater. Díky nim mají plody svíravou chuť, ta právě odpuzuje škůdce a infekce.

Plody obsahují vitamín C, B, A, množství minerálů, vysoký obsah barviv a již zmíněné antioxidynty. Vysoký obsah antokyanů, způsobuje temně purpurové zabarvení. Výzkumy ukázaly, že rostliny si vyrábějí ve slupce bobulí pigmenty na ochranu proti ultrafialovému záření. Plody snižují cholesterol v krvi, pozitivně ovlivňují krevní oběh, jsou vhodné při onemocnění arterosklerózou i při cukrovce (díky obsahu přírodního sorbitu, což je sladidlo vhodné i pro diabetiky). Železo, fluor, mangan a jód podporují vitalitu a upevňují naše zdraví. 
Aronie odstraňuje těžké kovy z těla, zmírňuje migrény, posiluje imunitu, pomáhá zlepšení zraku, udržuje pružnost pokožky, pomáhá při léčbě chronických onemocnění a příznivě ovlivňuje organismus po chemoterapii. Výzkumy prokázaly příznivé ochranné účinky při střevních obtížích. Vhodný je i k zavařování, ale čerstvé plody jsou účinnější, trpkou chuť lze odstranit přidáním medu nebo smetany.

Aronii si můžeme zmrazit, obsah cenných látek se nesníží, naopak tepelné zpracování snižuje obsah vitamínu C. Denně nám úplně postačí sníst 30 bobulek.

Známé jsou tři druhy jeřábu - temnoplodec černý, planikolistý a kříženec obou  Aronia x prunifolia.

Vynikajícím antioxidantem jsou šťávy z jeřábu jako prevence onemocnění jater. Z jednoho kilogramu bobulí získáme až 600 ml šťávy, kterou konzervujeme pasterizací ve sklenicích po dobu 15 minut při 85°C. Pijeme ji zředěnou, maximálně tři dávky denně po 50 ml.

Na přípravu čaje sbíráme na podzim i listy.

Můžeme si připravit i likér z černých jeřabin. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Do čtyřlitrové sklenice dáme 1 litr jeřabin, zalijeme 1 litrem brandy nebo vodky. Uložíme do chladna na 14 dní, denně zamícháme. Pak slijeme do lahví přes sítko a uskladníme.

V zimě nám ale bude chutnat i marmeláda, na kterou bude třeba 1 kg jeřabin, 60 dkg cukru, 1/2 lžičky skořice. Omyté jeřabiny promícháme v pekáči s cukrem, pečeme je asi hodinu na 200 °C. Občas promícháme. Před vypnutím posypeme skořicí. Horkou hmotu plníme do sklenic, necháme vychladnout dnem vzhůru. Do sklenky můžeme přidat před uzavřením lžičku rumu.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Bylinky

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty bez práce a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE