Proč za odměnu? Maso ze zvěřiny je specialita, která se nám na stůl nedostane často. Většinou si tuto žádanou lahůdku dopřejeme ve specializované restauraci, nebo si ji sami připravíme. Máme-li to štěstí, že se nám zvěřina dostane do rukou, měli bychom vědět jak s takovým masem pracovat.
V době pravěku byla zvěřina hlavním zdrojem masa, které se zpočátku jedlou pouze syrové a teprve s poznáním ohně se upravovalo tepelně.
Zvěřina a myslivost
Většina lidí v dnešní době, si pod pojmem myslivost a lovectví představí pouze zabíjení a trýznění zvířat pro komerční využití masa, kožešiny nebo trofejí. Málokdo však ví, že myslivci musí projít speciálním školením a zkouškami, aby se dokázali v přírodě pohybovat, rozeznávat ji, odlišovat nemocnou zvěř od té zdravé. Samozřejmostí je starat se o čistotu v lese, stavba krmelců na dokrmování zvěře v zimě, obzvlášť je-li tuhá zima a zvěř si není schopna, sama obživu obstarat. Myslivec by měl hlídat a regulovat stav zvěře, aby se nepřemnožila, naopak dbá na to, aby byla zachována ta zvěř, které je v přírodě málo.
Člověk, který tímto školením neprojde, a přesto zvěř loví, není myslivec (pouze pytlák), který s myslivostí nemá nic společného. Jeho cíl je pouze lovit pro maso a zisk z něho získaný.
Vrátíme- li se k té pravé čisté myslivosti, měli bychom vědět, že právě čas strávený v lese je tím, co by myslivce mělo obohacovat a samotný úlovek je jen třešničkou na dortu.
Má-li tedy myslivec štěstí a podaří se mu ulovit nějaký ten „kousek″ musí s ním správně naložit, aby mělo maso z něj získané, tu správnou kvalitu. Každý kus úlovku musí být zkontrolován, kvůli možnému onemocnění zvěře.
Maso ze zvěřiny
Pod pojmem zvěřina se rozumí jedlé části zvěře, získané lovem ve volné přírodě.
Proč je toto maso kvalitní?
Volně žijící zvěř, se živí pouze ze zdrojů přírody, má volný pohyb a získává se odstřelem. Zatímco chovná zvířata jsou krmena granulemi a zabíjena na jatkách. To, že se zvěř volně pohybuje a není vystavena stresu, je jedním z faktorů, který ovlivňuje kvalitu masa. Svalovina těchto zvířat je barvy tmavší a považuje se za jedno z nejjemnějších mas. Čím je maso mladší, tím je jemnější.
Maso ze zvěřiny má vysokou výživnou hodnotu, je lehce stravitelné a obsahuje minimum tuku.
Zvěřina obsahuje 20-25 % vysokohodnotných bílkovin. Z dietetického pohledu je kvalitní z důvodu vysokého obsahu vitamínů a minerálů a to hlavně: vápník, železo a fosfor. Maso ze zvěřiny se doporučuje lidem při rekonvalescenci.
Zvěřinu dělíme na srstnatou (srnec, jelen, muflon, daněk, zajíc polní, králík divoký, divoké prase) a pernatou (bažant, křepelka, koroptev, husa divoká, kachna divoká).
Po vyvrhnutí (vyháčkování) by se zvěřina měla nechat uležet. Nechává se tzv. v kožichu (nestažené) cca 2-3 dny v chladné místnosti do 5°C, aby maso „vyzrálo″. Teprve poté je čas na stažení, porcování, příprava a uskladnění masa.
Zajímavosti z myslivosti
Výrazy se kterými se setkáme jen, zaslechneme-li mluvu myslivců.
oči – světla
uši – slechy
nohy – běhy, stojáky
nos - ryj, čenich, větrník
pusa – svírák, huba, morda
jazyk – lízák
zuby – kelce, zbraně, páráky, klektáky, háky, hlodáky, struhy
Zdroj: Dáša Ostertágová, Recepty ze zvěřiny a ryb
Wikipedie
Autor: Katka V.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Jste zaneprázdněni? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS, PRÁCI, STAROSTI, PENÍZE!
Objednejte si osobního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
V útulném soukromí se oslava vyplatí!
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo gastro firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE
www.KuchariDoDomu.cz
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...