Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů


Ilustrační fotografie
Jíšku připravujeme z hladké mouky a tuku. Vhodný je tuk rostlinný, olej nebo máslo. Použitím hladké mouky docílíme hladké krémovité konzistence zahušťovaného pokrmu. Jíšku připravíme ze dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku. Zásmažku z jednoho dílu tuku a jednoho dílu mouky.
Ze zdravotních důvodů je doporučeno používat jíšku, kde je menší množství tuku.
 
Příprava jíšky
Do rozehřátého tuku v nádobě vsypeme hladkou mouku a pražíme za stálého míchání na požadovanou barvu. Doba pražení je různá.
Zpravidla světlou jíšku používáme na bílé polévky a jiné pokrmy jemné chuti. Světle hnědou jíšku použijeme na ostatní zahušťované polévky a jiné pokrmy. Hnědou jíšku dělíme na cibulovou a cibulovou s mletou paprikou.
 
Jíška světlá
Při přípravě můžeme postupovat dvojím způsobem.
1. Hladkou mouku opražíme na určitý stupeň zcela bez tuku, po krátké době však tuk přidáme a co nejrychleji světlou jíšku dokončíme.
1. Obvyklejší způsob je však úprava mouky současně s tukem. Jíšku připravujeme v nádobě se silnějším dnem a za stálého míchání. Světlou jíšku zaléváme tekutinou (vývarem, mlékem, smetanou nebo vodou) dle druhu polévky nebo omáčky. Tuto světlou jíšku používáme jako základ k bešamelu.

Jíška světle hnědá (zlatavá)
Je o jeden stupeň tmavší než jíška světlá, připravujeme ji tedy o něco déle. Používáme k zahuštění např. bramborové, dršťkové, čočkové polévky nebo omáček výraznější chuti.
 
Jíška hnědá
Má nejdelší dobu tepelné úpravy a není vhodné ji používat často (hůře stravitelná). Chceme-li omáčku tmavší, osmažíme na tuku kořenovou zeleninu.
Jíška cibulová
Na tuku zpěníme nakrájenou cibulku do růžova, poté přidáme mouku a smažíme do zlatožluté barvy. Tuto jíšku používáme na chuťově výraznější polévky a omáčky.
Jíška cibulová s paprikou
Připravuje se stejně jako cibulová. Do hotové cibulové jíšky před zalitím přidáme mletou papriku. Paprika se v tuku dobře rozpouští. Poté hned zaléváme, aby nám paprika nezhořkla.
 
Tipy kuchařů:
- mouka nehrudkuje, pokud do ní před promícháním s vodou přidáte trošku soli
- dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky
- správnou krémovitou konzistenci jíška získá po delším vaření
- doba vaření jíšky je minimálně 20 minut
teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem
- skladovat jíšku lze pouze krátkou dobu v lednici

Zdroj: Technologie přípravy pokrmů, Hana Sedláčková, Pavel Otoupal
Autor: Katka V.

TIP pro Vás: Plánujete oslavu? Nemáte čas nebo neradi vaříte? Objednejte si osobního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy. Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.
Vyberte si svého mistra kuchaře na portálu: www.Kucharidodomu.cz. - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE