Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin


Ilustrační fotografie
Než se pustíme do přípravy luštěnin, měli bychom vědět, že přestože nejsou luštěniny leckdy našim oblíbeným jídlem, měli bychom je do svého jídelníčku občas zařadit. Obsahují totiž velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky, což se nadá říci o sebelibovějším mase.

Dodávají tělu vitamíny řady B a také neméně důležité minerály (vápník, železo, fosfor).
Vhodné jsou také pro bezlepkovou dietu a nositelem hrubé vlákniny, která má blahodárný význam pro správnou činnost zažívacího traktu.

 
Druhy luštěnin:
Cizrna neboli „římský hrách“ – má nepravidelný kulatý tvar s charakteristickým hrotem, užití v kuchyni je podobné jako u hrachu.
Čočka  - drobnozrnná, velkozrnná a červená, u nás oblíbená potravina s vysokým obsahem dobře stravitelných bílkovin
Fazol obecný -  polní forma pěstování (pro semena), nebo zahradní forma (pro lusky – jako zelenina), uplatňujeme v teplé i studené kuchyni
Hrách setý – dle způsobu pěstování dělíme na hrách zahradní (cukrový) a hrách polní, k vaření i k uskladnění je vhodnější hrách polní
Podzemnice olejná – známá jako arašídy nebo burské oříšky, obsahuje velké množství oleje 45% a 30% bílkovin
Sója – vhodná k výrobě sójové mouky, krupice, mléka, sýru

Méně známé (používané) luštěniny: bob obecný, dolichos, hrachor setý, lupina, peluška, vigna, vikev setá
 
Desatero vaření luštěnin
1. Před vařením luštěniny vždy přebereme, mohou obsahovat kamínky nebo jiné nežádoucí příměsi.
2. Přebrané luštěniny vždy propláchneme a teprve poté zaléváme studenou vodou.
3. Luštěniny je třeba namočit, doba namáčení je různá dle druhu luštěnin. Čočka cca 5-6 hodin pokud není předvařená, fazole a hrách od 3 do 10 hodin (dle další formy zpracování), nejdelší dobu namáčení vyžaduje sója.
4. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
5. Namáčíme-li, nepoužíváme jedlou sodu (dříve často používaná), zničili bychom vitamíny řady B.
6. Předem namočené luštěniny přivedeme k varu a sbíráme tvořící se pěnu, poté zmírníme plamen. Luštěniny při vaření nemícháme, pouze potřeseme nádobou případně opatrně vidličkou.
7. Doba varu je taktéž závislá na druhu luštěnin. Čočku vaříme cca hodinu, hrách 1,5 – 2 hodiny, sóju 2 hodiny, fazole 2-3 hodiny. V tlakovém hrnci je doba výrazně kratší.
8. Při vaření nedáváme zbytečně mnoho vody, spíše doléváme horkou vodou. Solíme před dovařením, stejně tak kořeníme.
9. Dosud uvedené rady neplatí pro nedozrálé lusky fazolí ani pro zelený hrášek. Fazolky i hrášek zpracováváme jako zeleninu.
10. Nenechte se odradit časovou náročností přípravy (namáčení, vaření). Přebytek uvařených luštěnin lze rozdělit a zamrazit v mikrotenových sáčcích, nebo vhodných kelímcích.
                                     
Pro zajímavost…   0,75 kg luštěnin = 2,5 kg masa = 34 vajec
 
Tip:
Čočka s haluškami
450 g čočky, 150 g halušek, 1 mrkev, 1 petržel, kousek celeru, 1 menší cibule, plátek slaniny, pepř, zelená petrželka, sůl
Namočenou čočku uvaříme se slaninou. Zvlášť uvaříme na kostičky nakrájenou zeleninu a halušky.
Poté vše smícháme a posypeme nasekanou zelenou petrželkou
 

Zdroj: Luštěniny od A do Z, Miroslav Mayer
Autor: Katka V.

Praktické doporučení našeho čtenáře k vaření luštěnin:
Pokud vezmete v potaz praktické zkušenosti s vařením luštěnin, potom informace nejbližší pravdě jsou:
 
Namočení
čočka černá - bez namočení
čočka, zelená, velkozrnná - 1 hodina;
hrách zelený, žlutý (půlený) - min. 4,5 hodiny; (10 - 12 hodin)
cizrna, fazole - 10 - 12 hodin
 
Vaření
čočka černá - 25 minut
čočka, zelená, velkozrnná - 5 - 8 minut, podle dodavatele
žlutý (půlený) - 10 minut
cizrna - 20 minut
fazole, hrách zelený - 22 - 25 minut

Děkujeme za Vaše reakce na článek, cenné názory, zkušenosti a tipy. Vážíme se jich.
 

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, event, teambuilding, párty, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 

Ušetříte s kuchařem do domu: čas, starosti, práci, peníze. Spočítejte si kolik cenného času, starostí a peněz ušetříte v soukromí.
Užijete si: celou oslavu bez práce se svými hosty a gurmánské delikatesy od profesionálního kuchaře. Pobavíte sebe a své hosty. 

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby až do 2000 osob?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo kompletní catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE