Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra


Ilustrační fotografie
Jak na chutnou vánoční rybu? Příprava tradičního vánočního kapra je každoročním úkolem nejedné hospodyňky, proto ten první krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby.

 
Jak poznat čerstvou rybu?
• lesklá a neporušená kůže
• jasné a vypoulené oči
• pevné a pružné břicho
• jasně červené žábry
• neuvolněné kosti
• pevně zasazené šupiny
Oči ryby zabité před delší dobou mají oči zapadlé a zakalené, žábry jsou vybledlé.

 
Úprava rybího masa
Šupiny oškrábeme speciální škrabkou na ryby nebo tupou hranou nože a to hned, dokud je ryba mokrá. Starší a velké ryby, které mají hůře stravitelnou kůži, stahujeme tak, že nařízneme jejich kůži po celém hřbetu a stahujeme směrem k břichu.

Zabitou rybu ihned vykucháme. Břicho opatrně nařízneme ostrým nožem od řitního otvoru směrem k hlavě. Nožem zacházíme velmi opatrně (ne hluboko), abychom neprořízli žlučník. U ryb je těsně pod kůží. Je-li břicho ryby otevřené, prsty jemně vytáhneme vnitřnosti a stále dáváme pozor, abychom nepoškodili žlučník. Pokud by praskl, je znehodnocená celá ryba. Proto je lepší odříznout žlučník i s kouskem jater. Poté odstraníme vzduchový měchýř, oddělíme střívka, jikry a játra. Jikry a hlavu použijeme na polévku.
Abychom rybu zbavili rybího zápachu, ponoříme maso na několik hodin do mléka nebo pokapeme citronem či octem. Takto naložené maso je připravené k dalšímu zpracování.
 
Příprava kapra
Kapra porcujeme na tzv. podkůvky cca 3 cm silné delším zubatým nožem. Takto připravené porce jsou ideální pro přípravu ke smažení na pánvi. Po nakrájení každou jednotlivou porci vysušíme utěrkou, maso osolíme a necháme chvíli odležet. Porce obalujeme v hladké mouce, ve vajíčku promíchaném s trochou piva a nakonec ve strouhance. Takto připraveného kapra smažíme na rozpáleném tuku z obou stran. Na tuku nešetříme, porce ryby musí být přes polovinu ponořená, aby se nadnášely a neležely na dně (snadno by se tak připálily). Na smažení volíme spíše sádlo na druhém místě pak kvalitní olej.
Smažíme při vysoké teplotě nejprve zprudka, aby se kůrka ryby uzavřela a poté doděláváme na mírnějším ohni. Usmažíme-li větší množství porcí, nikdy je neskládáme na sebe a nepřikrýváme.
 
Skladování ryb
Čerstvou nebo chlazenou rybu skladujeme v lednici maximálně 48 hodin.
Zmrazenou rybu skladujeme
- v domácí chladničce 0 - 5 °C max. 24 hodin
- v mrazícím oddílu domácí chladničky -6 až -12°C max. 3 dny
- v mrazničce - 18°C  několik měsíců

Rozmrazování ryb
Menší ryby volně rozložíme, na vzduchu se rozmrazí asi tak za půl dne. Pro rozmrazování je vhodná ledová drť, ve které probíhá rozmrazení rovnoměrně. Ryba tak přijímá vodu uvolněnou z ledu, a dosáhne tak původní hmotnosti.
Rozmrazit se také dají v pitné vodě teplé 10-15 °C.
 
Přísloví:
„Ryby jídej – s vínem střídej“
„Vždy je moudrost předků slýchat, s rybou třeba víno míchat. Kdo by pak je nechtěl míchat, jistě bude těžce vzdychat“


Zdroj:
Velký rybí receptář – Miloš Štěpnička
Kuchařka rybářské kuchyně – Jan Brzák
Ryby v naší kuchyni – František Brousek

Autor: Katka V.

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, narozeniny, jubilea, svatba, firemní akce, zábavný teambuilding, párty, grilování?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS, PRÁCI, STAROSTI, PENÍZE!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
V útulném soukromí se oslava vyplatí! Zajistíme také pěkné prostory na vaše akce.

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.KuchariDoDomu.cz
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE