Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce


Ilustrační fotografie
Symboly jara - jak si vyzdobit velikonoční stůl
 
Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem, který nám dává každý rok zabrat. Jaké materiály použít a jak celý stůl nazdobit, abychom správně přivítali svátky jara, se dočtete v následujících řádcích.
 
Nejenom stůl, ale celý interiér by měl „rozkvést“ barvami, protože právě barvy mají v tomto období důležitý význam a to nejen symbolický.
Samotné jaro je symbolem znovuzrození všeho živého, probouzení přírody, ve které to barvami jenom hýří a vzduch je provoněn rozkvetlými květinami a stromy.
 
Tipy na velikonoční stůl:
Velikonoční louka – bedýnku nebo jinou vhodnou nádobu naplníme zeminou, do ní zasejeme naklíčená semínka pšenice a zavlažujeme. Poté co „tráva“ vyroste, vyzdobíme namalovanými vajíčky
 
Řeřichové vejce – půlky vaječných skořápek vypláchneme a naplníme namočenou vatou, posypeme semínky řeřichy a zavlažujeme
 
Beránek -  často používaný je klasický pečený beránek, který při velikonoční výzdobě neměl chybět
 
Ozdobná ošatka – vyložená plátěným ubrouskem, na který položíme ozdobená slepičí vajíčka a vajíčka křepelčí
 
Ozdobné stojánky – z březových větviček spleteme věneček, oba konce spojíme drátkem, doprostřed vložíme seno na něj očištěné skořápky s drobnými kvítky nebo jinak svátečně naplníme
 
Mazanec – je možné jej vylepšit o pletený cop z těsta, kterým mazanec ozdobíme po obvodu. Samotný mazanec můžeme ozdobit tzv. „lítem“, což je větvička s bílými vejdunky a červenými stužkami.
 
Pomlázka – také klasickou pomlázku můžeme použít jako dekoraci, ozdobit ji můžeme stužkami i kraslicemi, takto ozdobenou ji vložíme do vázy nebo džbánku
 
Velikonoční kytka – na špejle napíchneme vyfouklá bílá nebo obarvená vajíčka ozdobíme stužkou a složíme do kytice, kterou vložíme do vázy.
 
Ubrousek – látkový ubrousek žluté barvy ozdobně složíme a pokládáme před hosty
 

Přírodní barviva, která se dají použít na obarvení velikonočních vajíček:
červená – červená řepa, odvar z brazilského fernambukového dřeva (Jižní Amerika)
červeno / fialová – šťáva z borůvek nebo bezinek
světle zelená – lipový květ, kmín, šafrán
tmavě zelená – mladé žito, voda ze špenátu, odvar z osení, odvar z kopřiv nebo z olšové kůry
fialová – lipový květ, šafrán
hnědá – odvar z dubové kůry, odvar z cibulových slupek, černý čaj
šedá až černá – roztok sazí
žlutá- šafrán naložený v kořalce, květy dřínu povařené ve vodě, kurkuma
 
Pro větší lesk se vejce potírají kůží ze slaniny.

Zdroj: Česká velikonoční kniha, Michaela Zindelová a kolektiv
Autor: Katka V.

TIP:
Plánujete oslavu nebo párty? Záleží Vám na akci? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.
Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: www.Kucharidodomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR.  ZADAT POPTÁVKU: ZDE
Fotogalerie
Výzdoba na Velikonoce, Kuchaři do domu, foto: archiv www.kucharidodomu.cz
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE