Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Kuchaři do domu – úvodní stránka
AKC ČR AKC ČR a WACS

Časté chyby při pečení - Umíte správně vyšlehat bílky a utřít žloutky?


Ilustrační fotografie

A OPĚT VEJCE, DNES TIPY NA ZPRACOVÁNÍ BÍLKŮ

Vejce jsou nedílnou součástí naší stravy. Jejich využití je mnohostranné, v potravinářství, chemickém i farmaceutickém průmyslu.
Víme, že čerstvá vejce po vložení do vody zůstanou ve vodorovné poloze, staré vyplave napovrch, dlouho uskladněné se ve vodě staví. Skladujeme je na chladném místě, na špičce.

Než s nimi začneme pracovat, měla by mít pokojovou teplotu, zvláště pokud je chceme vařit. Můžeme je po vyndání z ledničky vložit do studené vody, nebo propíchnout skořápku na širším konci.
Pokud vložíme vejce do studené vody, na měkko je vaříme 3 minuty, na hniličku 5 a na tvrdo 10 minut.
Vložíme-li je do horké vody, na měkko vaříme jen chvilku, dokud se voda nezačne vařit. Na hniličku 3 a na tvrdo 8 minut.
Po vyjmutí z vody vložíme vejce do studené vody, aby šla dobře loupat. Loupeme směrem od širšího konce
Vejce na měkko servírujeme postavená v kalíšku, sklenka s nožičkou je určena pro vejce do skla.

Chceme-li oddělit žloutek od bílku, využijeme oddělovač, který můžeme zakoupit. Pokud jej nemáme, po rozklepnutí vejce žloutek přelíváme z jedné poloviny skořápky do druhé. V bílku by neměl zůstat žádný žloutek. Pokud ano, musíme ho vyndat lžičkou.
Rozklepnout můžeme vejce nožem tak, že ho vlastně rozpůlíme. Toto je dosti náročné, proto ho jednoduše rozklepneme např. o hranu talíře. Čichem zjistíme, zda není zkažené.

Z bílků šleháme sníh. Začneme pomalu, můžeme přidávat na rychlosti, neodpočíváme, dokud není dostatečně hustý. Pokud bychom šlehání přerušili, bílky zvodnatí. Vhodnější je ve větší nádobě, míse, sníh je pak pěkně nadýchaný. Ještě lépe se nám bude šlehat s kapkou citronové šťávy nebo špetkou soli. Po vyšlehání hned zpracujeme.

Cukr do sněhu přidáváme postupně a pomalu vmícháváme.
Správný sníh je ten, který zůstane v misce i po jejím otočení. Tento způsob je dosti riskantní, tak můžeme zkusit sníh rozdělit nožem. Pokud zůstane cestička, je správně ušlehaný. Koláč bude tím lepší, čím tužší je sníh.

Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách  žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna.
Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba. Pokud je pokápneme citronem, nezmodrají.

Jako přílohu k luštěninám si můžeme upéct sníh na pánvičce.
Štrúdl potřeme bílkem s trochou vody, má pak pěknou kůrku.
Šlehačku z bílků si připravíme tak, že do sněhu dáme trochu másla. Můžeme vylepšit zavařeninou.
Jako kapání do polévky je vhodný bílek s mlékem a moukou. Lijeme do polévky přes vidličku.
Využití bílků je velmi pestré. Přidáme je do sekané, maso na řízky bude křehčí, když je před smažením namočíme v bílku.
Pozor, aby vejce byla čerstvá, zkažená by zkazila celé jídlo.

Recept na sněhové pusinky je velmi jednoduchý.
Potřebujeme:
4 bílky a 300 gramů cukru. Do bílků vyšlehaných dotuha pozvolna přidáváme cukr. Je-li hmota dostatečně tuhá, na vymazaný plech pokládáme pusinky buď lžící, nebo lisem na těsto. Pečeme velmi pomalu, jde spíše o třicetiminutové sušení.
Pusinky můžeme namočit i do čokolády, a tak jejich chuť ještě vylepšit.
Do sněhu s cukrem můžeme nakonec zamíchat i kokos, vzniknou nám chutné kokosky, nebo
zašlehat kakao či kávu a nakonec i oříšky. Tím získáme další dobrotu.

Autor: Eva Ch.
TIP pro Vás:
Plánujete oslavu? 
Narozeniny, jubileum, svatbu, firemní párty, grilování? Nemáte čas? Objednejte si osobního kuchaře!
Kuchaři do domu - je největší seznam osobních kuchařů a catering z celé ČR. K objednání na Vaše rodinné a firemní akce.
Mistr kuchař přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze inventář a kompletně se o akci postará.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky bez práce.
 
S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez pronájmu salónku, bez drahých alkoholických a nealkoholických nápojů. Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví při kulinářském show.
Záleží vám na úspěchu celé akce? Nebo potřebujete lekce vaření?  Vyberte si svého profesionálního kuchaře nebo catering v seznamu: www.Kucharidodomu.cz.

Ostatní

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE