Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jak poznáme naprosto čerstvou rybu?


Ilustrační fotografie

Rybí maso a živočichy lze připravovat všemi tepelnými způsoby. Jejich úprava je rychlá, jedině tak si zachovají lahodnou chuť a křehkost. Styl úpravy lze téměř vždy řadit k minutkovým úpravám. Čerstvě zabitá a ihned upravená ryba má maso nejchutnější. Tučné ryby mají maso štavnatější a křehčí než ryby libové. Marinováním (marinujeme krátce, stačí 1 hodina) získává ryba výraznější chuť, nejde o zkrácení tepelné úpravy.

Díky rychlé kazivosti musíme sledovat kvalitu, dodržovat zásady správného skladování (čerstvé vykuchané ryby vcelku můžete skladovat 4 dny od jeho zpracování při teplotě 1 – 4°C, naporcované čerstvé ryby maximálně 2 dny, zmrazené ryby 3 měsíce při -18°C). Rozmražené maso se nesmí znovu zmrazit.

Čerstvě zabitá ryba má vystouplé oči se zářivou černou panenkou, maso je tuhé a pružné, nezabahněné šupiny a žábry jsou růžové nebo jasně červené a pevně uzavřené (hnědé žábry jsou znamením staré ryby). Čerstvá ryba voní po moři nebo připomíná okurku, má nevtíravý rybí pach. Zápach rybiny je jasnou známkou, že je ryba zkažená.

Nákup celých ryb je výhodnější, jelikož maso je šťavnatější. Živá ryba je čilá, bez poškozených šupin, zranění nebo nemocí. Vybíráme si nejlépe takové druhy, jejichž sezona právě probíhá. Porcovaná ryba musí mít pevné maso a řezné plochy musí být vlhké, nikoliv suché. U balených ryb je nezbytné se vyhnout všem, které se nacházejí v mléčně zabarvené tekutině.

Kupujeme-li rybu celou, neporcovanou, měla by mít oči vypoulené a jasné, ne zapadlé a matné. Nadzvedneme-li žábry, měly by být jasně červené. Kůže lesklá, vlhká a sliznatá, ne však mazlavá. Čerstvá ryby musí vonět po sladké nebo slané vodě, nikdy nesmí páchnout.

U porcovaných ryb je to složitější, stále ale platí, že musí být maso lesklé, vlhké a voňavé. Kraje masa by neměly být nažloutlé nebo oschlé. Rybu ukládáme hned do lednice a zpracujeme tentýž den.

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE