Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jak připravit kvalitní těsto na cukroví a jemný krém?


Ilustrační fotografie

Vánoční svátky se pomalu, ale jistě blíží, proto začínáme přemýšlet, které cukroví připravíme. Většinou se rádi vracíme k vyzkoušeným kouskům. Pokud se však v repertoáru objeví nějaký nový druh, který nás zaujal, ať obrázkem v knize, časopise nebo u kamarádky na talíři, snažíme se jej napodobit co nejvíce. Dobrý recept není vše, co může ovlivnit kvalitu připravovaného výrobku.

Co vše může mít vliv na kvalitu cukroví?

Dobře připravené těsto a kvalitní krémy, kterými se chystáme cukroví naplnit je základ. Proto dbáme na to, aby i kvalita mouky, másla i ostatních ingrediencí byla ta nejlepší.

Na cukroví se většinou připravuje těsto křehké, které dělíme na:

 

Těsto základní 
- linecké má větší obsah tuku a cukru
- vaflové (mandlemi nebo ořechy vynahrazujeme část mouky)

Těsto úsporné
- zde je menší množství tuku a cukru, přidává se tekutina

Na křehká těsta používáme většinou hladkou mouku, která je kypřejší, pokud ji před použitím prosejeme přes sítko, stejně tak moučkový cukr. Těsto vylepšujeme nastrouhanou citronovou kůrou, vanilkou, skořicí a samozřejmě oříšky a kakaem.

Připravujeme-li křehké těsto, je důležité rychle jej zpracovat. Právě díky většímu obsahu tuku, nám těsto při zdlouhavém zpracování, řídne a špatně se s ním pracuje.
Těsto je kvalitnější, pokud ho necháme uležet minimálně jeden den v lednici. Poté si těsto dělíme na dílky a pracujeme po částech, aby se těsto nezahřívalo a neztrácelo požadovanou konzistenci.
Při špatném zacházení s těstem se nám může drolit nebo trhat.
Plech nebo formičky mastíme jen na úsporná těsta. Povrch těsta potíráme vejcem, vodou, mlékem, aby zvláčnělo a nepopraskalo.

Po dopečení ochucuje různými náplněmi (krémy, džemy) cukroví vychlazené.
V cukru obalujeme cukroví horké, tedy hned po dopečení.

 

Krémy

Žloutkový krém se připravuje z mléka nebo smetany a žloutků. Zahustit ho můžeme škrobovou moučkou nebo pudinkovým práškem. Zjemnit můžeme šlehačkou nebo utřeným máslem, likérem, kakaem, kávou atd. Žloutkové krémy vaříme za stálého míchání ve vodní lázni.

Tukové krémy
Používáme je nejen jako náplň do moučníků nebo vánočního cukroví, ale i ke zdobení dortů. Připravují se z utřeného másla s práškovým cukrem prochladlého žloutkového krému nebo pudinku. Zjemnit se dá přidáním žloutku. Ochucujeme kakaem, ořechy, čokoládou, vanilkou nebo likérem.

Aby se nám krém opravdu povedl, je důležitá hlavně teplota másla, ale i přísad, které do něj dáváme. Rozdílná teplota másla, žloutkového krému, nebo pudinku může zapříčinit jeho sražení. Také si dáváme pozor na dochucování. Velké množství přidávaných dochucovadel má také vliv na jeho konzistenci. Velké množství pudinku způsobí, že je krém řídký a tolik neztuhne. Velké množství rumu může také způsobit jeho sražení.

Způsob jakým přísady přidáváme je také dalším důležitým krokem, na který myslíme. Pudink přidáváme postupně po lžičkách a opatrně zašleháme, stejně tak ostatní přísady.

Pokud se nám krém srazí, můžeme jej napravit tak, že ho zkusíme znovu řádně vyšlehat, nebo za stálého míchání lehce nahřát (nad párou).
 
Zdroj: Gastronomie – technologie v kostce, Libuše Vodochodská, PaeDr. Karel Štěpánek

Autor: Katka V.

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE