Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Kde skladujeme ovoce a zeleninu? V lednici nebo spíži? Užitečné rady


Ilustrační fotografie

Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí zdravé výživy. Zelenina by se v našem jídelníčku měla vyskytovat denně a stejně tak je důležité ovoce. Důvodem je bohatý obsah vitamínů, minerálů a vlákniny. Nejlepší je, vše konzumovat čerstvé, což v dnešní době není problém díky každodenní nabídce ovoce i zeleniny, kterou nám nabízejí jak malé obchody, tak větší obchodní řetězce. V jarních a letních měsících jsou také oblíbené, nám známé trhy. Nakoupíme-li však ovoce nebo zeleninu, měli bychom vědět, jak je správně uskladnit, aby neztráceli svou výživovou hodnotu a byly stále chutné.

Pro většinu ovoce i zeleniny je vhodným místem pro uskladnění sklep. Ten však nemůže mít každý z nás. Proto běžně tyto suroviny ukládáme do lednic nebo do spíže.

Brambory a kořenová zelenina by měla být na tmavém, vlhkém, chladném místě (4-6 °C) v bedýnce. Neměli bychom je skladovat v lednici, ztrácí původní chuť, a pokud je teplota nízká, mohou i nasládnout. Syrové brambory nepatří do mrazáku. Kořenovou zeleninu však zamrazit můžeme, nejlépe nakrájenou na kousky. Ty vložíme do sáčku zbavíme ho vzduchu a dáme mrazit.

Cibule a česnek by naopak, měly být na místě suchém a chladném ve vzdušných síťkách.

Špenát bude kvalitně zachlazen, dáme-li ho do lednice nepovadlý. Také by neměl být vlhký a poškozený. Špenát můžeme také zamrazovat.

Kopr můžeme v lednici uchovat ve svazečku v perforované folii, ale ne příliš dlouhou dobu. Můžeme ho zamrazit, naložit, ale i usušit.

Květák skladujeme při teplotě 0 °C růžicí dolů, košťálem nahoru. Takto vydrží poměrně dlouhou dobu, Můžeme jej nakrájet na růžičky a zamrazit. Výborný je také naložený v sladkokyselém nálevu.

Okurka vydrží v lednici přibližně týden. K zamrazování se nehodí.

Rajčata, která jsou nedozrálá, uložíme na světlé místo nebo do papírového sáčku spolu se zralým banánem či jablkem (etylén, který se z nich uvolňuje, napomáhá dozrávání). Skladována by měla být při teplotě kolem 14 °C, v lednici ztrácí chuť i aroma.

Papriky vydrží v lednici v sáčku cca 5 dní. Nejdéle vydrží paprika zelená.

Hlávkové zelí vydrží ve spodní zásuvce cca 1 týden. Dá se také zamrazit. Nakrájené zelí spaříme 1 minutu horkou vodou, poté vložíme do sáčku a zamrazíme. Podobně se zamrazuje i brokolice, také se spaří horkou vodou, ale delší dobu 3-4 minuty a poté se zamrazí.

Kadeřavou petržel můžeme na drobno nakrájet a zamrazit nebo sušit.

Chřest by se měl skladovat při teplotě 0-1 °C na temném místě.

Čekanka má rada také tmavé místo a teplotu 2-4 °C, na světle se listy rozbíhají, světle žloutnou a špičky zelenají.

Žampiony se skladují při teplotě 6 °C, neměly by být navlhlé, aby nepodléhaly hnilobě.

Z ovocných plodů jsou pro dlouhodobější skladování vhodná hlavně jablka, která by měla být v chladnější místnosti max. do 6 °C. Můžeme je také nakrájet (nastrouhat) a dát zamrazit. Takto jsou připravená k výrobě závinu.
Jahody, borůvky a maliny brzy podléhají zkáze, proto se nehodí k dlouhodobému skladování. Každé mechanické poškození, napadení hmyzem je příčinou plísně a hniloby. Vhodné jsou k zamrazení k výrobě kompotů a marmelád.
 
Naopak rybíz vydrží v lednici až 2 týdny.

Hroznové víno zabalíme do novin (celé hrozny) a uložíme na chladné místo.

Švestky my neměly být pohromadě s banány nebo jablky. Došlo by k jejich přezrávání.

Banány nikdy neskladujeme v lednici, kazí se a tmavnou. Aby lépe dozrály, vložíme je do papírového sáčku a necháme při pokojové teplotě, naopak chceme - li zpomalit dozrávání, dáme je na tmavé chladné místo.

Mandarinky a pomeranče nesnesou vlhko, vhodné je suché chladné místo. Pro citron je ideální teplota 8 °C.

Avokádo by mělo být skladováno minimálně při 10 °C, jinak by uvnitř zčernalo. Nedozrálé se vloží opět do papírového sáčku, ve kterém dozrává cca 3 dny.

Dodržovat byste měli samozřejmě také některá důležitá pravidla ohledně uspořádání v samotné lednici. Více informací o této problematice zjistíte například v samostatném článku o výběru nejlepší lednice.

Autor: Katka K.

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE