Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Palačinky: Jak udělat správné těsto a smažit bez připalování?


Ilustrační fotografie

 Snad v každé domácností bývají oblíbeným pokrmem palačinky. Jejich snadná a rychlá příprava je důvodem, proč je děláme a proč se k jejich přípravě rádi vracíme. Základem chutných palačinek je správně připravené lité těsto a samozřejmě náplň jakou palačinky poté plníme. Dají se plnit sladkými i slanými náplněmi.

Rozlišujeme dva druhy palačinek:
1. Jemnější palačinky nazývané Crêpe (tenčí těsto) - 250 g hladké mouky, 500 ml mléka, 3 vejce, 2 lžíce oleje, špetka soli, cukru jen malé množství

2. Běžné těsto na palačinky (nepatrně silnější) - 200 g hladké mouky, 400 ml mléka, 2 vejce, špetka soli

Příprava těsta (u obou stejná):
Nejprve do mísy nalijeme část mléka, do kterého přidáme vejce, cukr, sůl a ušleháme. Poté postupně přisypáváme prosátou, odváženou mouku, dokud nedocílíme hustšího těsta. Podle druhu těsta vmícháme na závěr olej. Poté zředíme zbytkem mléka, abychom dosáhli požadované hustoty. Těsto necháme alespoň malou chvíli odpočinout. Není vůbec na škodu připravit si těsto dopředu (můžeme dát do lednice a smažit i druhý den). Před smažením je třeba těsto promíchat.

Ke smažení jsou vhodné teflonové nebo litinové okrouhlé pánve, různých velikostí. Používáme jen malé množství tuku, nejlépe rostlinného původu. Pánvička by měla být rozpálená, poté naběračkou těsto nalijeme a krouživým pohybem ruky necháme rovnoměrně roztéci po celé ploše pánve. Ve chvíli kdy, palačinka ztuhne a začne se pohybovat po pánvi, obrátíme ji a osmažíme z druhé strany.

Na plnění palačinek můžeme použít nepřeberné množství ingrediencí jak sladkých, tak slaných (džem, marmeláda, krém, tvaroh, zmrzlina, javorový sirup, med, sýry, zelenina, ryby, houby atd.).

Palačinky plníme podle toho, komu a k jakému účelu je máme.  Pokud je máme jako hlavní pokrm, je vhodnější sytá náplň. Naopak, máme-li je pouze jako dezert, volíme náplň lehčí. Palačinky se dají podávat samostatně, ale i jako příloha, nebo palačinky zapečené.

Pár triků pro vylepšení:
•    zastříknutí pivem, sodovkou nebo rumem způsobí, že je těsto kypřejší
•    potřeme-li pánev před smažením syrovým bramborem, nebudou se palačinky lepit a trhat se
•    palačinky příliš nesladíme, aby se nepřipalovaly
•    na palačinky je vhodnější čerstvé mléko i vejce
•    aby zůstaly palačinky déle teplé, položte talíř na hrnec nebo misku s horkou vodou

Tipy na náplně:
Sladké
•    jahody s vanilkovou zmrzlinou (zdobené šlehačkou)
•    ananas a kiwi najemno nakrájené, se šlehačkou
•    jablečné pyré (zdobené šlehačkou, posypané skořicí)
Slané
•    dušené špenátové listy, sůl, česnek, zahuštěné smetanou
•    cibule, šunka, žampiony, parmezán
•    houby dušené s cibulkou na másle  

Autor: Katka K.

TIP: 
Plánujete oslavu nebo párty?
Víte, že Kuchaři do domu - www.Kucharidodomu.cz je největší seznam osobních kuchařů a cateringových služeb v ČR k objednání - na rodinné oslavy a firemní akce? Celá ČR.
100 profesionálních kuchařů a jejich cateringové služby z celé ČR poskytuje čerstvé vaření u Vás, kompletní catering, zážitkovou gastronomii, lekce vaření, kulinářské show, gastroporadenství, dárkové poukazy na gurmánské zážitky, 25 světových kuchyní, služby pro domácnosti a pro firmy, kluby, jednotlivce.
Cenově dostupné i výhodné čerstvé vaření u Vás - v soukromí, v pohodlí, bez pronájmu darhých salónků, bez drahých nápojů.
Vyberte si svého mistra kuchaře na Vaši akci na portálu Kucharidodomu.cz!

Fotogalerie
Palačinka se špenátem, Foto: ©Samphotostock.cz/teresaterra
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE