Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Skladování potravin - chladíme a mrazíme s rozmyslem


Ilustrační fotografie

Způsob jakým skladujeme potraviny je důležitý nejen pro zachování jejich kvality, ale také proto, aby se pro nás nestaly zdravotně závadnými. Většinou nakupujeme potraviny čerstvé, které spotřebujeme hned. Často u nás, ale bývají oblíbené tzv. „ velké nákupy″, při kterých si pořídíme potraviny nejen pro okamžitou spotřebu. Proto je potřeba promyslet, zda je máme kde a jak správně uskladnit.

Nejčastějším způsobem skladování je chlazení a zamrazování. Některé potraviny můžeme také konzervovat, sušit, zavařovat.

Dříve bylo běžné uskladňovat většinu potravin ve sklepě. Dnes však málokterý dům má takový sklep, aby byl vhodný k tomuto účelu. Proto je naprosto běžné dávat většinu potravin z nákupní tašky rovnou do lednice.

Nejchladnější prostor v chladničce (nad přihrádkami pro zeleninu) by měl být vyhrazen potravinám, které se brzy kazí např. maso, ryby, uzeniny, vařená jídla. O přihrádku výše, je vhodné dávat mléko, mléčné výrobky a sýry.  Do horní přihrádky, nebo v přihrádkách ve dveřích dáváme máslo, kečup, vejce. Teplota v lednici by neměla přesahovat více jak + 5°C.

Drůbeží maso, by se mělo v chladničce skladovat jen po nezbytně nutnou dobu. Maso by mělo být řádně osušené, mokré totiž podléhá rychlé zkáze. Chlazené by se mělo skladovat maximálně dva dny, nejlépe v zakryté porcelánové míse.
Maso, které se chystáme zamrazit, by mělo být kvalitní a čerstvé. Pokud zamrazujeme celé kuře, musí být samozřejmě vykuchané. Při zamrazování naporcovaného kuřete bychom měli dávat pozor, aby nikde nevyčnívaly ostré kosti, které by nenarušily obal. Aby k tomuto nedocházelo, je vhodné překrýt kosti aluminiovou folií, aby se kosti nedotýkaly sáčku.

Ryby by v lednici neměly být déle jak jeden den. Zamrazují se vcelku, také vykuchané, nebo jako řezy (filé). Ryba by se měla umýt, osušit, položit jeden kousek vedle druhého na podnos a rychle ochladit (některé lednice mají box pro rychlé ochlazení). Ryba po ochlazení ztuhne, poté by se měla „glazovat″ což znamená, že se ponoří na krátký okamžik do studené vody, tím získá ochrannou vrstvu, která zabrání spálení mrazem. Ryba poté vypadá stále, jako čerstvá. Poté se zabalí do fólie pak do alobalu, nebo do mrazícího sáčku a může se dát do mrazáku.

Kusy masa, které se chystáme, dát do mrazáku, by neměly být silnější než 10 cm a neměly by přesáhnout hmotnost 2,5 kg. Libové maso vydrží zamrazené déle, než maso tučné.

Do ledničky nikdy nedáváme teplá jídla. Potraviny, které se chystáme dávat do mrazáku, by měly být vychlazené.

Rozmrazování masa a ryb by mělo být postupné, nejlépe v lednici. Malé kousky zeleniny se rozmrazovat nemusí, může se rovnou vařit. Chléb a koláče rozmrazujeme při pokojové teplotě.

Potraviny, které do mrazáku nepatří:
•    syrová ani vařená, celá vejce
•    exotické ovoce
•    rajčata, brambory, cibule
•    ředkvičky
•    listové saláty
•    mléko, zakysaná smetana
•    salátová okurka
•    křen
•    jídla, která už jednou zamrazená byla

Autor: Katka K.

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatby, firemní akce, grilování, garden párty?
Jste zaneprázněni? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Užijte si oslavu bez práce a ušetřte svůj drahocenný čas!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.KuchariDoDomu.cz.

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE