Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Co znamená etiketa?


Ilustrační fotografie

Na webu Kuchaři do domu se dočtete prospěšné informace o ETIKETĚ -  pravidlech zdvořilosti neboli souboru pravidel společenského chování. Dozvíte se užitečná pravidla  dobrého společenskéko chování při různých rodinných akcích, návštěvách, párty, firemních a společenských akcích ve Vašem domácím prostředí (tj. doma, na chatě, ve Vaší firmě, organizaci nebo klubu…atd.). Potřebná pravidla společenského chování a stolování Vám pomohou vyhnout se prohřeškům a nehodám ve společnosti.

„NA ZDVOŘILOSTI ČLOVĚK REAGUJE JAKO VOSK NA TEPLO.‟ - Arthur Schopenhauer

Etiketa (z francouzského étiquette, lístek, štítek) může znamenat:
1. štítek s označením obsahu
2. nebo pravidla zdvořilého chování. Jedná se o pravidla spíše zdvořilostní, jejichž porušení sice společnost odmítá, ale netrestá. Kdo porušil etiketu, je nevychovaný a nezdvořilý, nemusí však být mravně špatný.

Etiketa je součástí společenského mravu. Její pravidla jsou původně nepsaná a někdy není jasné, proč se určité chování předepisuje nebo naopak zakazuje. Většinou však zpříjemňují vzájemný mezilidský styk (například zákaz mlaskat při jídle) a často vyjadřují jistou zdrženlivost a respekt k ostatním, k ženám a starším (například přednost u stolu nebo ve dveřích). Dodržováním etikety dává člověk najevo, že ví „co se sluší‟ a že tedy do daného prostředí patří. Předchází tím konfliktům a zároveň se brání nežádoucí důvěrnosti.
Etiketa určuje naše chování v konkrétních situacích a přitom vede k ohleduplnosti, citlivému přístupu k ostatním a k úctě k člověku.
člověk, který je společenský a ohleduplný vůči ostatním, je lidmi oblíbený a vyhledávají ho.

Etiketa je vysoce konvenční záležitost a je tedy v každé společnosti a prostředí odlišná. Přesto se téměř pokaždé soustředí na tyto hlavní okruhy:
●držení těla a gest
●oblečení a účesu
●pozdravu a gest při setkání a loučení
●chování při jídle
●chování vůči osobám druhého pohlaví
●řeči a rozhovoru

V moderní společnosti vystupuje člověk v různých prostředích a rolích. Závisí velmi na právě zastávané roli: bankovní úředník, učitel, policista musí dodržovat pravidla a vzorce chování, které se liší od chování doma nebo mezi přáteli.
V současné době kladou firmy na chování svých zaměstnanců vůči zákazníkům velký důraz a často pro ně pořádají zvláštní kurzy zdvořilosti.

„SLUŠNOST NIC NESTOJÍ, ALE MŮŽE PŘINÉST VELKÉ ZISKY JAK JEDNOTLIVCI, TAK FIRMĚ,‟ prohlásil americký milionář B. C. Forbes.
Společenské chování přestává být soukromou věcí člověka a stává se nutnou pracovní podmínou.

Podobně významné jsou dnes i rozdíly etikety v různých zemích a vychází množství příruček, které informují o tom, nač si má návštěvník konkrétní země dávat pozor.
                                                                                                                                                             Zdroj: wikipedie.cz
                                                                                                                                                             Foto: ©SAMphotostock.cz/depositedhar

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE