Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zasedací pořádek při společenském stolování


Ilustrační fotografie

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla. Sednout si na místo, které se nám osobně nejvíce zamlouvá, není to pravé a správné kritérium, podle kterého bychom se měli řídit.

Při usedání ke stolu mají přednost společensky významnější osoby, ať je společenské stolování pro menší skupinu lidí, nebo větší akci např. banket (pro více lidí), ne vždy je možné řídit se přesnými pravidly. Málokdy se totiž poštěstí, aby byl stejný počet mužů a žen, což bývá ideální stav pro správný zasedací pořádek.

Nesprávné je vytváření izolovaných skupin. Hosty se snažíme promíchat tak, aby se spolu všichni navzájem bavili, ať jsou to, muži, ženy, starší nebo mladší, domácí nebo cizinci. Rozsazujeme je tedy střídavě a to i hosty, kteří spolu pracují v jedné firmě a vzájemně se znají. Jedním z důvodů k tomuto střídavému rozdělování hostů je docílit toho, aby se hosté vzájemně seznámili a poznali. Překvapivě ani manželský pár, by vedle sebe neměl sedět.

Kritéria, která nám mohou být nápomocná při určování zasedacího pořádku v místnosti, mohou být např. stěna, okno nebo dveře.
S pohledem do místnosti a zády ke stěně sedí společensky významnější osoby a to proto, že mají přehled o celém prostoru. Pokud nám není k nápomoci blízká stěna, dalším pravidlem, které můžeme použít je, že hostitel sedí čelem ke vstupním dveřím nebo host čelem k oknům.

U formálnější nebo větší večeře by měl hostitel sedět proti hostitelce.
Za nejčestnější místo pro ženu je považováno to, po pravici hostitele, druhé nejčestnější pak po levici hostitele, pak střídavě opět po pravici a po levici, až postupně ke vnějšímu kraji stolu, až do posledního vyčerpaného místa.
Tímto způsobem je možné poznat, kdo je významnějším hostem, tedy kdo je blíže k hostiteli a naopak.

Na kraji stolu by neměly sedět ženy. Je-li společenská událost svatební hostina nebo rodinná oslava děti, které umí stolovat, necháváme sedět u jejich matky nebo otce. Starší děti, které jsou již samostatné, mají společensky nejnižší významnost.

Tato pravidla platí u všech typů stolů. Hostitel s hostitelkou při stolování u stolu ve tvaru obdélníku sedí naproti sobě, hostitelka zády ke stěně, čelem k oknům nebo do prostoru.
Hlavní host sedí po pravici hostitelky. Partnerka hlavního hosta zaujímá místo po pravici hostitele. Druhý nejvýznamnější pár sedí po levicích a další opět po pravicích a takto to opět střídavě pokračuje, až ke kraji stolu.

Pokud sedíme u stolu ve tvaru U, kde se většinou neobsazuje vnitřní strana stolu, sedí hostitelé vedle sebe.

Usedáme-li ke kulatému stolu, dají se použít obě varianty.
Sedí-li hostitelé proti sobě, po pravici mají první páry, po levici páry druhé a tak dále.
Sedí-li hostitelé vedle sebe, dále následují střídavě páry dle významnosti, naproti hostitelům pak tedy sedí nejméně významní hosté. Tento způsob se doporučuje u větších stolů, kde není konverzace přes stůl možná.

Před přípravou zasedacího pořádku je důležité promyslet společenskou významnost hostů. Od středu ke krajům stolu usazujeme zvlášť muže a ženy.
Hosté, klienti, cizinci, ale také osoby starší nebo funkčně nadřazení, to vše jsou kritéria, která nám určují společenskou významnost hostů.

Jsou-li mezi hosty cizinci, usazujeme je střídavě s hostitelskou stranou a dbáme na to, aby vedle sebe měli někoho, kdo je schopen s ním konverzovat.
Hlavním hostům a hostiteli je potřeba poskytnout tlumočníka. Ten obvykle nevečeří s hosty, sedí mezi těmi, kterým tlumočí na samostatné židli, kterou má vysunutou cca půl metru dozadu, aby nepřekážel, ale aby zároveň tlumočil přímo k uším spolustolovníků.

Zdroj:  Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček; Wikipedie
Autor: Katka V.

TIP:
Víte, že společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální gurmánské akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering, 25 světových kuchyní, poskytuje kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby? Bohatý výběr kulinářských programů, kurzů vaření, kuchařská show, workshopů, cateringů světových kuchyní.

Přijedeme za Vámi nebo zajistíme vhodné prostory restaurací a hotelů – pro firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.

Provozujeme portál s databází špičkových osobních kuchařů z celé ČR, renomovaných VIP kuchařů, certifikovaných lektorů vaření a gastroporadců. Na portálu www.Kucharidodomu.cz si sami vyberete a objednáte svého kuchaře, catering nebo jiné kulinářské služby. Doporučíme Vám ověřené renomované mistry kuchaře. Sami si vyberete nejlepší nabídku.

S KUCHAŘI DO DOMU si užijete GURMÁNSKÉ MENU, ZÁBAVU A POHODU!

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE