Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti


Ilustrační fotografie

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit a to nejen po stránce vybavenosti (dárek nebo jiná pozornost pro hostitele), ale i po stránce vzhledové. Vhodně zvolený oděv a celková úprava vzhledu, je důležitým aspektem, než vyrazíme.  Přejdeme tím pozdějším nepříjemným nehodám a trapným situacím. Před tím než vyrazíme, zkontrolujeme, zda na sobě máme, vše jak má být: zip, knoflíčky, uvolněné nitě nebo švy, čisté boty, vykartáčovaný oblek, make-up, účes bez chyb. Nejlepší způsob je vzájemná partnerská kontrola.

Pokud jedeme na společenskou akci ve slavnostním oděvu, je vhodné cestovat vlastním vozem, nebo využít taxi službu. Není praktické cestovat v městské hromadné dopravě, při nastupování a vystupování by se nám mohly stát různé nehody (ulomený podpatek, zašpiněný oblek a šaty).

S sebou by nám neměl chybět čistý, bílý kapesník, hřeben, vizitky. Před odchodem z toalety si vždy prohlédneme svůj vzhled v zrcadle, zda jsme nezapomněli na nedopnutý zip a jiné…

Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát. U rautových stolů volíme taková jídla, která lze bezpečně konzumovat jednou rukou, tedy většinou za použití pouze jednoho příboru (nejčastěji vidličky). Jsou-li např. v nabídce malé řízečky, které je potřeba krájet, raději se jim vyhneme. Je nevhodné, okusovat je napíchnuté na vidličce a krájet je právě jen pomocí vidličky. Mohly by nám snadno vyklouznout a skončit na podlaze. Stejně tak se vyhýbáme omáčkám, majonézám dresinkům, kterými bychom se mohli potřísnit. Také u špízů hrozí riziko trapné nehody. I konzumace obložených chlebíčků nebo kuřecího stehna nemusí dopadnout šťastně. Talířek bychom si měli plnit tak, aby jídlo nepřesahovalo okraj a nehrozilo, že jídlo skončí na zemi.

Pokud se však do této situace dostaneme, pamatujeme si, že tam nejsme od toho, abychom prováděli úklid i přes to, co jsme způsobili sami. Jak si počít v situaci, kdy nám část jídla upadne na zem, je pro neznalé opravdu oříšek.  Přirozená reakce asi je, zvednout část jídla a někde jej odložit. Kam tedy s ním? Zpátky na talířek či dokonce na rautový stůl? Nebo jít s jídlem v ruce a hledat odpadkový koš? Přesto, že se to zdá zvláštní a neobvyklé, jediné řešení je, spadlý předmět zakopnout pod stůl. Po skončení recepce ho určený personál uklidí. Stejně tak se zachováme, stane-li se nám to s vidličkou či ubrouskem.

Nastane-li podobná situace, kdy nám pro změnu upadne např. bramborový salát, ale uprostřed místnosti, nemůžeme jej samozřejmě zakopnout pod stůl. Musíme se postavit nad postižené místo, abychom zabránili uklouznutí jiného hosta, a vyčkáme na obsluhu. Nenápadně ji na nehodu upozorníme, vyčkáme, až si přinese lopatku a poté nenápadným kývnutím poděkujeme.

Nehoda se nemusí přihodit pouze nám samotným, ale i ostatním hostům a my jsme toho svědkem. Jak se v této situaci správně zachovat, abychom nikoho neurazili a zachovali se slušně? Pokud není možnost pomoci dotyčnému nenápadně (podáním ubrousku), raději se chováme tak, jako by se nic nestalo. Je-li však v situaci, kdy si svého defektu sám nevšimne (rozepnutý zip), je jisté, že bude rád (ráda), když jej upozorníte. Dostane-li se do této nepříjemné situace žena, je příjemnější přijmout toto upozornění také od ženy. Všimne-li si toho tedy muž, je lepší sdělit to své partnerce, která to následně postižené ženě nenápadně oznámí. Stejně tak pro muže, je příjemnější tuto nepříjemnost (rozepnutý zip) přijmout od muže.

Není-li však možnost sdělit tuto skutečnost přes svého partnera i tak se překonáme a upozorníme na nehodu. Pokud se nám samotným tato situace stane, nikdy na ni hlasitým projevem neupozorňujeme.

Znečistíme-li se ve společnosti vínem či omáčkou, překryjeme postižené místo ubrouskem a odejdeme na toaletu, kde se pokusíme skvrnu vyčistit. Když se nám to podaří, můžeme se do společnosti vrátit. V opačném případě bez rozloučení odcházíme.

Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav špaček
Autor: Katka V.

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE