Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Prostírání stolu


Ilustrační fotografie

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. V restauraci správně připravený stůl považujeme za samozřejmost. Může se nám však stát, že právě tímto způsobem připravený stůl nás přivede do rozpaků, protože zjistíme, že takto prostřený stůl vlastně vidíme poprvé. Nenechme se tedy zaskočit.

Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři. V restauracích pod ubrusem často bývá molton, což je bavlněná podložka, která tlumí zvuky při pokládání příborů a nádobí na stůl.
Ubrus by měl přesahovat na každé straně cca 30 cm, aby zakryl nohy stolovníků. U delších tabulí se ubrusy překládají přes sebe. Na střed stolu lze použít napron (úzký, středový ubrus), jiné barvy než ubrus pod ním. Další součástí prostřeného stolu jsou látkové, jídelní nebo snídaňové ubrousky.

Při slavnostních tabulích se na stůl aranžují tzv. podkladové talíře, které na stole leží po celou dobu stolování. Na ně se pokládá plátěný ubrousek, aby o sebe talíře necinkaly. Klubový talíř nikdy nezůstává prázdný, vždy na něm leží talíř s nějakým chodem.
Studený předkrm je prvním podávaným jídlem podávaným na dezertním talířku, následuje polévka a poté teplý předkrm. Na masovém talíři přichází na řadu hlavní chod. Na podkladovém talíři se nám na závěr může opět objevit dezertní talířek se sýrem či ovocem, nebo talířek moučníkový.
Po levé straně podkladového talíře leží menší talířek na pečivo.

Při předpokladu, že se bude podávat pět chodů, leží po levé straně tři vidličky. Těsně u talíře leží velká (masová) vidlička vedle ní následují dvě stejné dezertní vidličky na teplý předkrm a studený předkrm.
Na pravé straně nejblíže talíři leží hlavní (masový) nůž, následuje nůž na teplý předkrm, polévková lžíce a nůž na studený předkrm. Příbory se tedy odebírají postupně od vnějších krajů. Nože se pokládají ostřím směrem k talíři.
Nad talíř pokládáme moučníkový příbor, kdy vidlička je blíž talíři a lžička je položena nad ní.


Podává-li se k obědu ryba, místo dezertního příboru je prostírán speciální rybí příbor. Ke steakům se zakládá speciální nůž s pilkovitým ostřím.
Toto je maximální počet příborů, které se na stůl připravují. Podává-li se více než pět chodů, obsluha další příbory přináší během jídla. Speciální příbory např. nůž na kaviár, kleštičky na hlemýždě, humrovou vidličku pokládá obsluha před servírováním šikmo k pravé ruce.
Při zakládání příborů bychom měli používat bavlněné rukavice, abychom nezanechávali otisky prstů, totéž platí u sklenic a nádobí.

Sklenice k hlavnímu chodu se zakládají centimetr nad špičku nože masového (hlavního) příboru. Měli by být poskládané dle pořadí, v jakém budeme pít nápoje. Zpravidla jsou v jedné řadě (zprava voda, poté bílé víno, červené víno, sekt nebo dezertní víno), popřípadě do tvaru trojúhelníku (nejblíže leží nejnižší sklenice na bílé víno, za ní vyšší sklenice na víno červené a nejblíže středu stolu vysoká flétna na sekt).
Neměla by chybět sklenice na vodu, často bývá stejná jako ta na víno. Abychom si víno dokonale vychutnali, měly by být sklenice objemné pro lepší uvolnění jeho vůně. Také vzhled je velmi důležitý, číše na vyšší stopce působí slavnostněji.

Na stole by neměly chybět sypátka se solí a pepřem. Ostatní dochucovadla se při slavnostních příležitostech na stůl nedávají.

 
Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
Autor: Katka V.

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE