Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?


Ilustrační fotografie

V článku „Plody moře, jak je správně jíst a nezapotit se u toho″ jsme se dozvěděli, jak správně konzumovat mušle, humry, langusty nebo krevety. Máme však ještě další mořské lahůdky, které nás mohou na talíři zaskočit.

Jedno z jídel, které nemáme na stole každý den, mohou být např. ústřice. Při jejich servírování by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem. Ústřice by měly být podávány na ledové tříšti v počtu, tři, šest nebo dvanáct kusů. Abychom se dostali do lastury je k tomu potřeba síly a zručnosti. Právě proto se většinou servírují otevřené. K oddělení ústřice od škeble se používá zmíněná vidlička s ostrým krajem (případně dezertní nůž). Po oddělení pokapeme citronem nebo jiným dochucovadlem a širší stranou lastury přiložíme k ústům a vysrkneme i s tekutinou, která je její součástí. Srkání dle etikety není přípustné. U konzumace ústřic je to však, jako u jediného jídla povolené. Na co bychom si, ale měli dávat pozor, je správně oddělená ústřice od lastury (abychom nesrkali zbytečně bez výsledku).

Méně obvyklým, podávaným jídlem mohou být žabí stehýnka. To, jak je konzumujeme, je odvozeno od toho, jsou-li podávána jako předkrm nebo hlavní chod. Podle toho zvolíme příbor. Není vyloučené jíst žabí stehýnka rukama, ale jen pokud je na stole finger bowl (voda na opláchnutí prstů). Kůstky ze stehýnek odkládáme na vedlejší talířek.

Mnohem častěji se v nabídce jídel servíruje kaviár, který bývá jednou z luxusních lahůdek. Dříve vzácnost, dnes běžná součást menu. Každý druh kaviáru se však liší samozřejmě kvalitou a od toho odvozenou cenou. Nejkvalitnější kaviár je z jesetera (íránský), poté z lososa. Další v řadě může být kaviár z candáta, lipana nebo tuňáka. Největší množství pochází z Kaspického moře.
Kaviár se může podávat stejně jako ústřice na ledu, ale také v dóze. Lžičkou se nabere a položí na kousek tmavého pečiva, neroztíráme ho, aby se neporušily kuličky jiker. Pokapeme citronem a poté vložíme do úst. Přílohou nám může být šalotka, nebo vejce vařené natvrdo.

Dalším neméně zajímavým pokrmem mohou být raci, kteří mají také tvrdou skořápku, ale ne tolik jako např. langusty. Raci se servírují vcelku tak, že se nejprve oddělí ocas a poté se postupně vytahuje lahodné, delikátní maso. Občas je potřeba na břišní straně, nakrojit krunýř, aby se rozevřel a maso se nám lépe vytahovalo. Používáme buď dvouzubou, nebo dezertní vidličku. Na klepeta je potřeba mít kleštičky a poté opět vytahujeme maso vidličkou.

Jako předkrm můžeme mít další z plodů moře a tím jsou šneci. Podávané jsou v horké litinové nebo porcelánové formě s důlky. Příprava šneků je poměrně složitá a to proto, že se ulity i masíčko kupují zvlášť. Ulity jsou vyvařené, aby byly řádně čisté. Proužek masa se do ulity poté dodatečně vpravuje.
Při jejich konzumaci potřebujeme kleštičky, do kterých ulitu uchopíme a pevně sevřeme, aby ulita nevyklouzla ze strany a poté, dvouzubou vidličkou vytahujeme šneka z ulity.

Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
Autor: Katka K.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, párty?
Potřebujete kuchaře, lekce vaření nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Nenamáhejte se s přípravou oslavy! Nestresujte se!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.KuchariDoDomu.cz

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE