Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?


Ilustrační fotografie

Pro nejednoho z nás začíná den šálkem kávy, nebo čaje a většinou to u jednoho šálku také nekončí. Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

Například není vhodné pít kávu i čaj se lžičkou v šálku. Lžičku vždy odkládáme na podšálek. Není vhodné lžičku olizovat, i když bychom měli pocit, že je třeba kapičku na konci lžičky zachytit. Opak je pravdou. 

Lžičku vkládáme do úst pouze, nabíráme-li pěnu z cappuccina nebo hustou čokoládu.
Cukr nabíráme kleštičkami, které by měly být přiložené u cukřenky, pokud je však v cukřence pouze cukr sypký, použijeme lžičku k tomu určenou. Nikdy nenabíráme lžičkou, kterou mícháme.

Nápoj mícháme tak, abychom necinkali o stěny šálku. Nacházíme-li se u stolu, šálek k ústům zvedáme bez podšálku. Sedíme-li však například v křesle a šálek přenášíme za hranu stolu, vždy použijeme i podšálek, který uchopíme do levé ruky, v pravé držíme šálek. Napijeme-li se, odložíme šálek na podšálek a poté teprve položíme na stůl. Po dopití odkládáme lžičku na podšálek.

U čaje si občas lámeme hlavu nad tím, kam s vyluhovaným sáčkem. V dobré restauraci bychom měli dostat k podávanému šálku s čajem i malý talířek na odložení čajového sáčku. Pokud tomu tak není, vyluhovaný sáček odkládáme na podšálek. Pomoci nitě a lžičky se snažíme sáček „vyždímat″, aby na podšálku nezůstalo velké množství čaje.

Kávu připravujeme na několik způsobů:
Espresso - filtrovaná káva, připravovaná ve vysokotlakém kávovaru, ve kterém se voda protlačuje přes porci kávy. Doporučená dávka je 7 gramů kávy a 30 ml vody.

Piccolo Espresso – je silná káva, kterou připravíme s použitím stejného množství kávy jako u Espressa, ale jen 20 ml vody.

Cappuccino – základem je opět kvalitní espresso ke kterému přidáváme ve stejném množství kvalitní mléko a našlehanou mléčnou pěnu.

Caffé Macchiato – podobné jako cappuccino bez použití mléka, pouze jen mléčné pěny.

Druhy čajů:
Bílý čaj – nejjemnější čaj s blahodárnými účinky na náš organismus s velkým obsahem antioxidantů.

Zelený čaj – také velmi prospěšný pro náš organismus, při přípravě by měla voda přejít varem, poté zchlazenou na 60-80°C, přeléváme čaj.

Černý čaj – díky delší oxidaci má silnější vůni, než čaj bílý a zelený.


Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
           Wikipedie
TIP:
Čeká vás rodinná oslava nebo párty? Záleží Vám na akci? Jste zaneprázdněni? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Vyberte si kuchaře nebo catering na portálu: www.KuchariDoDomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT ZDARMA POPTÁVKU: ZDE   

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE