Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Orientální hůlky ruku v ruce se suši


Ilustrační fotografie

Jídelní (orientální) hůlky jsou tradičním jídelním nástrojem používaným, převážně v zemích Asie. Nejčastěji se vyrábějí z materiálů, jako je např. dřevo, bambus, kov, kosti, slonovina, ale i plast.

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Japonské hůlky jsou oproti těm čínským kratší. Způsob držení je v obou zemích stejný. Z jídelních hůlek si de facto děláme tzv. kleštičky, kterými uchopíme sousto a vkládáme jej do úst. První (spodní) hůlku držíme tak, že ji uchopíme do jamky mezi ukazováček a palec pravé ruky, střed hůlky by měl být na vnitřní straně prsteníku. Druhá hůlka je sevřená mezi ukazováček a prostředník, z druhé strany si pomáháme stlačením palce. Horní hůlkou si pomáháme nabírat kousky jídla, zatímco spodní hůlka je nehybná.

V případě servírování asijských specialit je běžné zvednout talíř (misku) k ústům, talíř nebo misku je tedy možné držet přímo u úst a jídelními hůlkami si pomáhat posouvat sousto. Je možné jej dokonce ukusovat a vracet zpět na talíř či misku. U stolování evropského je to nepřípustné.

Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je Sushi (suši), což je oblíbené jídlo japonské kuchyně. Dříve zpracovávané tak, že se části syrových, nasolených ryb obalovaly do rýže, kde dozrávaly (rýže se ale nekonzumovala). Postupem času se sushi, začalo dělat na více způsobů. Známé jsou jako závitky z rýže s kousky různých druhů ryb, ale také s kousky avokáda, hub, zeleniny atd.

Při přípravě suši by neměla chybět speciální rýže suši – leštěná kulatá rýže, která na skus zůstává pevná, zároveň je ale lepkavá. Náhradou může být rýže italská. Naprosto nevhodná je rýže dlouhozrnná, parboilet, jasmínová nebo basmati. Dále by při přípravě neměly chybět přísady jako např. wasabi (velmi ostrý druh křenu), sójová omáčka a plátky zázvoru.

Pro zjemnění wasabi je možné, smíchat ho společně se sójovou omáčkou. Pokud namáčíme sushi v sójové omáčce, snažíme se tou stranou, kde je maso, aby se nám rýže v omáčce nerozmočila.

Nigirizuši – nejtypičtější tvar suši, podlouhlý rýžový váleček natřený tenkou vrstvou wasabi obložený kouskem ryby
Gunkanzuši – knedlíček nigirizuši obalený v listu mořské řase nori, na konci slepený zrnky rýže, nahoře vytvarované tak, aby se dalo naplnit malým kouskem krému či kaviáru
Temakizuši – suši do ruky, tedy kornoutek z mořské řasy nori, do kterého si lze dát přísady dle vlastní volby
Čirašizuši – nejjednodušší japonské domácí suši podávané v misce s rýží a přísadami navrchu

Stylový nápoj po podávání suši je zelený čaj nebo Sake (kvašený nápoj z rýže) podávaný studený, teplý, ale i horký.

Rady a tipy: Jak poznáme naprosto čerstvou rybu?
Kupujeme-li rybu celou, neporcovanou, měla by mít oči vypoulené a jasné, ne zapadlé a matné. Nadzvedneme-li žábry, měly by být jasně červené. Kůže lesklá, vlhká a sliznatá, ne však mazlavá. Čerstvá ryby musí vonět po sladké nebo slané vodě, nikdy nesmí páchnout.
U porcovaných ryb je to složitější, stále ale platí, že musí být maso lesklé, vlhké a voňavé. Kraje masa by neměly být nažloutlé nebo oschlé. Rybu ukládáme hned do lednice a zpracujeme tentýž den.

Zdroj: Ladislav Špaček, Nová velká kniha etikety
Tanja Dusy, Suši bar: Jak chutná Japonsko

Autor: Katka V.

Fotogalerie
Sushi, Foto: www.kucharidodomu.cz
Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE