Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Návštěva – jak být dobrým hostitelem, ale i hostem


Ilustrační fotografie

Návštěva je jednou z příležitostí, při které máme možnost, setkat se s přáteli, známými, ale i s kolegy ze zaměstnání. Samozřejmě záleží, ke komu ze zmíněných skupin se právě chystáme. Je rozdíl, pozve-li nás na návštěvu rodina přátel, které známe delší dobu nebo nadřízený ze zaměstnání se kterým se známe pouze formálně. V každém případě je nevhodné, pozvání na návštěvu odmítnou. Jediným řešením je návštěvu odložit na později.

Stejně tak oblečení volíme dle, situace. Formálnější návštěva si žádá oblek, krátké šaty, nebo kostým. Pokud jdeme pouze ″na kávu″ není nutné mít kravatu, ale sako ano. Na návštěvě u přátel oblek být nemusí.

Aby hostitelé stihli připravit vše, co mají v plánu, přicházíme na návštěvu cca o 10 minut později. Je naprosto nevhodné, chodit na návštěvu dříve.

Při příchodu vítá hosty jako první hostitelka, nabízí ruku partnerce hosta, pak hostu. Současně partnerka hosta nabídne ruku hostiteli a na závěr si ruce podávají muži. Našim zvykem je se na návštěvě zouvat, důstojnější je však zůstat ve společenské obuvi.

Samozřejmostí by měl být dárek pro hostitele. Pro ženu je vhodná květina, pro muže například víno. Je-li hostitel sběratel nějakých předmětů, je možné přinést přírůstek do sbírky. Květinu vyndáme z papíru ještě přede dveřmi hostitele, víno zůstává zabalené. Hostitelka má očekávat, že dostane květinu, proto by měla mít po ruce připravenou vázu s vodou. Mají-li hostitelé malé děti, je vhodné i jim přinést maličkost. Pokud to předem není domluvené, své děti sebou hosté neberou.
Dárky od návštěvy by se měly rozbalovat okamžitě a je-li to možné, také hned využit např. v případě zmíněného vína.

Další z věcí, kterou bychom neměli opomenout je pochvala a vyzdvižení vkusu hostitelů např. obrazu v místnosti, nábytku, či hezky prostřeného stolu.

Nyní přichází na řadu občerstvení. Ke stolu si sedá první hostitelka, poté příchozí žena, muž a na závěr hostitel. Pokud některý z hostů odmítá občerstvení, není vhodné jej ke konzumaci nutit. Na druhou stranu, pozvaní hosté by se neměli nechat pobízet, měli by očekávat, že pro ně budou mít hostitelé připravené občerstvení a jistě je potěší, pokud hosté dají najevo, že jim chutná.

Na návštěvu mohou přicházet další hosté, které je nutno také představit. Nepřijde-li na návštěvu ten, na němž nám nejvíce záleželo, nedáváme to před hosty nijak najevo, aby si nepřipadali méně důležití. Téma konverzace bychom měli volit také dle složení hostů, jsme- li s lidmi, které příliš neznáme, vyhýbáme se tématům jako je např. současná vláda, nemoci, intimní záležitosti.

Hostitelka by se měla plně věnovat svým hostům. Není příliš vhodné, aby stále odbíhala do kuchyně, proto je možné hostit svou návštěvu formou bufetu (hosté se obsluhují sami podobně jako na rautu).
Pokud jsme na návštěvě u přátel, může žena host, pomáhat hostitelce.

Občerstvení může být podáváno na příručním stolku. Neměly by na něm chybět dezertní talířky, příbory, sklenice a ubrousky.

Servírujeme-li hostům jídla ze společné mísy nebo na talíři, obsloužíme nejdříve hosta, nebo nejváženější osobu, poté ženy, muže a nakonec hostitele. Vezme-li hostitelka do ruky příbor, značí tím začátek stolování.

Doporučená teplota podávaných nápojů
Sekt by měl být chladný  0-5 °C, bílé víno má správnou teplotu 8-10 °C. Červené víno se podává při pokojové teplotě 16-18 °C, je-li tedy, dárkem od hostů právě víno červené, můžeme ho nabídnout ihned. Lihoviny musí být také studené cca 0-5 °C.

Pamatovat bychom měli, že hezky strávené chvíle s hosty není jen o hojnosti jídla, ale o celkové přátelské atmosféře. Ukončení návštěvy není na hostiteli, ale na hostu. Ten by měl odhadnout, kdy je čas odejít.

Zdroj: Ladislav Špaček, Nová velká kniha etikety
Autor: Katka K.

TIP: Vaši rodinnou oslavu nebo posezení s přáteli, garden party připraví kompletně osobní profesionální kuchař neboli kuchař do domu. Nakoupí, navaří podle přání, naservíruje, uklidí po sobě kuchyni a odjíždí. Po domluvě přiveze veškerý inventář nebo předvede kulinářské show, kurz vaření u Vás.
Už jste objevili největší seznam osobních kuchařů a cateringových služeb - Kuchaři do domu.cz?

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE