Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Oslavy narozenin a svátků. Na co nesmíme zapomenout?


Ilustrační fotografie

Narozeniny, životní jubilea a svátky jsou příjemné chvíle, kdy zveme širší rodinu, přátele nebo kolegy z práce na naši pěknou oslavu.

Důležité otázky, které řešíme :
• První otázku je – Seznam hostů - Koho pozvat?
Je potřeba zvolit správné složení společnosti. Můžeme pozvat jenom rodinu nebo jen přátele nebo pouze spolupracovníky. I když máme snahu dát dohromady hosty nesourodých skupin, je výsledek často rozpačitý. Pozvané lidi pak spojuje jen to, že se znají pouze s námi.
Pokud pozveme stejnorodé skupiny hostů, lidé se vzájemně znají, odpadá seznamování a počáteční ostych. Ovšem čím větší je počet pozvaných hostů, tím méně je důležité, zda se všichni znají.
Nezapomeneme pozvat přátele, kteří umí držet zábavu, aby společnost nebyla sestavena jen z introvertních profesorů.
• Druhá otázka - Pozvánka
Na oslavu životního jubilea bychom měli zvát písemně. Nemusíme tisknout oznámení, stačí mailem popsat charakter oslavy, místo a čas akce, návod pro oblečení a požádat pozvané o potvrzení účasti (R.S.V.P.). Případně přiložíme popis cesty, adresu nebo souřadnice GPS.
• Třetí otázka – Program a zábava
Může spočívat jen v jídle, pití a konverzaci. Je ovšem užitečné si připravit několik zábavných momentů, protože se hosté po několika hodinách mohou začít nudit. Můžeme pozvat k tanci kapelu, uspořádat originální barmanské nebo kulinářské show, zajímavé kuchařské soutěže. Pokud nejde o menší partu kamarádů, měli bychom požádat dobrého známého, aby se ujal role manažera oslavy. Může jím být i pronajatý kuchař do domu. Ten během oslavy bude sledovat, jestli je dostatek jídla a pití, příborů, sklenic, židlí, servírovat i organizovat zábavu. Můžete se rozhodnout pro cateringovou společnost, která Vám pronajme svého profesionálního kuchaře do domu, který se o Vás a Vaše hosty kompletně postará.
Podle hostů a prostředí volíme žánr oslavy. I parta přátel může překvapit oslavence.
• Čtvrtá otázka - Menu
Při sestavování menu opět bereme v úvahu věk, pohlaví a chutě hostů. Víme, zda parta přátel upřednostňuje víno nebo pivo, rožnění selete nebo rodina, kolegové mají raději tradiční českou kuchyni se svíčkovou omáčkou nebo kulinářské delikatesy moderní gastronomie. Pořádáte-li oslavu doma, volte potraviny, které vydrží nějaký čas ležet na stolech. Kuchař do domu Vám může navrhnout a sestavit nejvhodnější typ menu, množství jídel dle počtu hostů (pro jistotu připočteme kolem deseti procent navíc), udělá cenovou kalkulaci a po dohodě se stará i o servírování jednotlivých chodů. Pokud si zajišujeme servírování sami, měli bychom volit například nejjednodušší studený bufet, abychom se mohli plně věnovat svým hostům.
 
• Pátá otázka – Důležité maličkosti

Inventář Spočítáme skleničky, příbory, talíře, židle a jiné nádobí pár dní předem. Kuchař do domu nebo cateringová společnost může tyto zapůjčit včetně grilu a jiných.

Vázy – Připravíme si dostatek váz pro přinesené květiny.

Dům přizpůsobíme – Vybavíme dům čistými ručníky, i papírovými, toaletním papírem a tekutým mýdlem, párátky (sem patří, nikoliv ke stolu), parfémem. V salonku, kam se hosté mohou vzdálit k soukromé konverzaci, umístíme vázu s květinou, misku s oříšky nebo vymezíme místo pro kuřáky s popelníkem. Prohlédneme všechny prostory domu, kde se hosté mohou pohybovat a schováme naše soukromé věci, léky, intimní hygienu a sušící se prádlo v koupelně. Koupelna a toaleta by měly být označeny, když se u nás hosté nevyznají.

Odkládací prostor – Zádveří nebo předsíň upravíme pro kabáty, čepice, deštníky (vysoký tubus pro mokré deštníky).

Vymezený prostor pro program a dary – Rozmyslíme, odkud se bude pronášet projev a zda ho každý uslyší a kde bude prostor pro program. U vchodu bývá připraven stůl pro dary oslavenci.

Děti a psi - Pokud jsme pozvali na oslavu hosty s dětmi a psy, připravíme dětský koutek, odpovídající pohoštění a také dozor, případně místnost na spaní pro malé děti. Pro psy máme misku s vodou.

Rozsvítíme všude – Zvláště na chodbách, toaletě a v koupelně. V salonku necháme svítit alespoň lampy, aby hosty nezaskočila tma a dobře se orientovali.

Parkovací místa – Dostatek parkovacího místa vymezíme a případně označíme.

                                                                                                                      Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
                                                                                                                      Foto: ©SAMphotostock.cz/HannaNes  
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy nebo párty? Záleží Vám na akci? Jste zaneprázdněni? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: www.KuchariDoDomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE            

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE