Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Přípitek. Jak pronést přípitek? Čestný úkol


Ilustrační fotografie

                              

Přípitek je vlastně krátká forma projevu, pronášený při slavnostních chvílích. Mívá vtipnou formu. Připíjíme na narozeninách, na nová setkání, na nový rok, při narození dítěte a různých jiných oslavách.

Každý řečník by si měl promyslet, o čem bude hovořit, aby nedošlo k trapnému okamžiku, že se bude zakoktávat, opakovat, nebo úplně zapomene, co chtěl sdělit. Řeč by měla být stručná, výstižná, neuškodí humorná forma.
Projev by měl trvat asi 3 minuty, aby posluchači neztratili pozornost.

Nejčastějším bývá přípitek svatební, který pronáší otec nevěsty. Loučí se s dcerou, předává ji manželovi a doufá, že s ním bude šťastná. Proslovy typu  „Tak konečně jsme se holky zbavili, už byl nejvyšší čas, jen nás doma vyjídala a už to vypadalo, že se ani nevdá. Konečně se našel trouba, který si ji odvedl.“, nejsou vhodné. Otec promlouvá k oběma novomanželům, přeje  jim hodně lásky a pohody, může upozornit i na úskalí, které s sebou soužití přináší. Měl by být pozitivní, nepřipomínat chyby z minulosti, okořeněný špetkou humoru. Pozor, aby nepřešel do zdlouhavého tlachání.
 

Po projevu následuje přípitek, vzhledem k slavnostnímu výjimečnému okamžiku, šampaňským.

Není-li otec přítomen, může ho zastoupit svědek nevěsty, bratr, nebo blízký přítel rodiny.

Proslov se neučte zpaměti, stačí si poznamenat body. Pokud dojde k tomu, že řeč zapomenete, improvizujte, ale srdečně. Mluvte pomalu, srozumitelně, snažte se stát klidně a dívat se na hosty.

 

Bývá zvykem, že při setkání a pití nejen vína si lidé přiťukávají, přejí si hodně zdraví, lásky, pohody, peněz, víru v lepší časy. „Na zdraví.”

Přiťuknutí má svůj původ už v minulosti, kdy lidé věřili, že se mohou do pití dostat zlí duchové, které je nutno vyhnat ještě před prvním douškem.

A jak se zdraví přípitkem někteří naši sousedé?

Angličané – cheers (čti čírs), Francouzi – santé (čti santy), Rakušané a Němci – zum wohl (cum vol), Rusové – na zdarovje, Poláci – na zdrowie, Slováci – na zdravie, Španělé – salud, Chorvati – na zdravlje, Bulhaři – nazdrave.

Autor: Eva Ch.    

TIP:
Víte, že... Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering s kulinářskou show, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby a poradenství?
Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory restaurací i hotelů, zámek, zahradu a vinný sklep, pivnici našich mistrů.

Provozujeme největší databázi KuchariDoDomu.cz ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, lektorů vaření, osvědčených cateringových firem a luxusních restaurací.
K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
Sami si vyberete nejlepší nabídku.                                                                                 
Poskytujeme DÁRKOVÉ POUKAZY - GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY
Zadejte poptávku - www.KuchariDoDomu.cz. Pošleme ji ověřeným kulinářským firmám a kuchařům.                                                                                                        

 

                                                                                           

 

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE